Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ CHAMPIONS LEAGUE Ολυμπιακός – Ριέκα 2-1! Αγχωμένος αλλά καλός!

Ολυμπιακός – Ριέκα 2-1! Αγχωμένος αλλά καλός!

Ολυμπιακός – Ριέκα 2-1! Αγχωμένος αλλά καλός! Στην Κροατία η πρόκριση!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League έκανε απόψε ο Ολυμπιακός. Ολυμπιακός – Ριέκα 2-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης». Θα πάει στην Κροατία για να σφραγίσει την πρόκριση. Την ερχόμενη Τρίτη (22/8) ο επαναληπτικός.

Είχε γκίνια, αλλά απάντησε με Φορτούνη και καρδιά! Χάνοντας ευκαιρίες στο α’ μέρος και μένοντας πίσω στο σκορ, ο Ολυμπιακός γύρισε τούμπα τη Ριέκα (2-1) και με γκολ στο 93′ πήρε προβάδισμα πρόκρισης. Ολυμπιακός – Ριέκα 2-1.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έχασαν σωρεία κλασικών ευκαιριών, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχαν δοκάρι στις καθυστερήσεις με τον Ανδρούτσο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν (1-0) στο 41’ με τον Εμπερ, όμως ο Οτζίτζα ισοφάρισε (1-1) στο 66’ και ο Ρομαό λύτρωσε (2-1) τους «ερυθρόλευκους» στις καθυστερήσεις.

Η… ΓΚΙΝΙΑ

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά από το ξεκίνημα και ήταν ξεκάθαρα η ομάδα που δικαιούτο να προηγηθεί στο σκορ, όχι με ένα, αλλά με περισσότερα τέρματα διαφορά. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν έξι μεγάλες ευκαιρίες, όμως οι Κροάτες ήταν εκείνοι που ευτύχισαν να προηγηθούν. Ας γίνουμε όμως πιο συγκεκριμένοι…

Στο 7’ ο Καρσελά έκανε ωραία πάσα από δεξιά στον Μπεν, εκείνος από καλή θέση μέσα στην περιοχή και υπό πίεση σούταρε ψηλά άουτ! Στο 12’ έγινε εξαιρετική κάθετη πάσα του Μπεν στον Σεμπά, ο οποίος σε τετ α τετ νικήθηκε από τον Σλούγκα. Ακολούθησε στο 16’ παράλληλο γύρισμα του Καρσελά από δεξιά, ο Μπεν πλάσαρε στην κίνηση σχεδόν από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ!

Στο 30’ ο Καρσελά έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Μπεν έπιασε κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Ριέκα, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Σλούγκα! Δυο λεπτά αργότερα (32’) ο Σεμπά σέντραρε από αριστερά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και έφτασε στον Μάριν, στο δεύτερο δοκάρι, ο Γερμανός σούταρε δυνατά, αλλά ο Σλούγκα εξουδετέρωσε!

Στο 40’ βγήκε σέντρα του Οτζίτζα έξω από την περιοχή, ο Μπεν έπιασε κοντινή κεφαλιά και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια!

Μπορεί οι γηπεδούχοι να ήταν πολύ ανώτεροι, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί, καθώς στην πρώτη τους κλασική ευκαιρία προηγήθηκαν 1-0. Στο 42’, ύστερα από έναν γρήγορο συνδυασμό, η μπάλα κατέληξε στον Εμπερ, ο οποίος νίκησε τον Καπίνο με σουτ μέσα από την περιοχή.

Μάλιστα, στο 45’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής λίγο έλειψε να κάνει και δεύτερη ζημιά, όταν σε αντεπίθεση από αριστερά, ο Εμπερ ξέφυγε από τον Κούτρη και πλάσαρε, αλλά έσωσε ο Καπίνο. Κάπως έτσι το ημίχρονο «βγήκε» με το άδικο 1-0 υπέρ της Ριέκα.

ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΕ Ο ΦΟΡΤΟΥΝΗΣ…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν είχε τον ρυθμό του πρώτου μέρους, αλλά εξακολούθησε να είναι ανώτερος. Η είσοδος του Κώστα Φορτούνη (65’), αντί του Σεμπά, έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην ισοφάριση. Ενα λεπτό αφότου μπήκε στο γήπεδο (66’) ο «Φορτού» έκανε όμορφη κίνηση από δεξιά και έστρωσε την μπάλα παράλληλα στον επερχόμενο Οτζίτζα, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1 με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι δικαιούνταν απόλυτα τη νίκη, είχαν δοκάρι στις καθυστερήσεις, στο 91’, όταν ο Κούτρης έβγαλε τη σέντρα και ο Ανδρούτσος με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι. Τον Ολυμπιακό λύτρωσε στο 93’ ο Ρομαό, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά (2-1), ύστερα από γύρισμα του Ομάρ. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς στο 83’ αποβλήθηκε ο Ζούτα με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για χέρι.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Μπέσνικ Χάσι, 4-2-3-1): Καπίνο – Ομάρ, Ρέτσος, Ρομαό, Κούτρης – Οτζίτζα (79’ Ανδρούτσος), Ζιλέ – Καρσελά, Μάριν (75’ Πάρντο), Σεμπά (65’ Φορτούνης) – Μπεν.

Ριέκα (Ματίαζ Κεκ, 4-2-3-1): Σλούγκα – Βέσοβιτς, Ζούπαριτς, Ελεζ, Ζούτα – Μπράνταριτς, Μάλες – Εμπερ, Μίσιτς, Γκόργκον (77’ Τσρνιτς) – Γκαβράνοβιτς (72’ Γέλιτς).