Άρης – Ολυμπιακός 84 – 74

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε ουσιαστικά ποτέ στον αγώνα, με αποτέλεσμα να ηττηθεί δίκαια και καθαρά από τον Άρη, που απόψε έδειξε μεγαλύτερη θέληση και συγκέντρωση στη διάρκεια και των σαράντα λεπτών. Το τελικό 84 – 74 φανερώνει την άσχημη βραδιά που είχαν απόψε οι ερυθρόλευκοι, κυρίως αμυντικά.

11392793_1624091871159816_7550101639093499310_n

Ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Άρη στους δύο πρώτους προημιτελικούς και πλήγωσε τον αθλητικό εγωισμό και την περηφάνια του. Στην τρίτη παρτίδα της σειράς, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κέρδισε δίκαια με 84-74 και πήρε μια σπουδαία νίκη περηφάνιας! Ήταν η καλύτερη ομάδα στο παρκέ, είχε το προβάδισμα από την αρχή ως το τέλος του παιχνιδιού και οδήγησε την σειρά σε τέταρτο ματς, που θα γίνει την Πέμπτη.

Η απουσία του Σπανούλη – και φυσικά ούτε αυτή του Πετγουέι – δεν αποτελεί δικαιολογία για τον Ολυμπιακό που ήταν κακός αμυντικά, είχε πολύ αργές επιστροφές και σούταρε πολύ άσχημα από το τρίποντο (6/34 τρίποντα, ποσοστό 18%!). Η κλειστή άμυνα ζώνης του Άρη, δημιούργησε πολλά προβλήματα στους κόκκινους που πλήρωσαν την έλλειψη συγκέντρωσης και έκαναν μια από τις χειρότερες εμφανίσεις τους μέσα στην σεζόν.

Ο αγώνας

Ο Άρης χρησιμοποίησε ως κίνητρο την μη ανταγωνιστική του εικόνα στις 2 συναντήσεις του ΣΕΦ και μπήκε πολύ δυνατά στο άδειο λόγω τιμωρίας “Nikos Galis Hall”. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη προηγήθηκε με 7-0, εκμεταλλευόμενη την χαλαρότητα του Ολυμπιακού και τις καλές συνεργασίες στην επίθεση.

Η πρώτη αντίδραση των κόκκινων ήρθε με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Μάντζαρη. Ο διεθνής γκαρντ σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα πέτυχε 11 πόντους με 3/4 εύστοχα τρίποντα και “ξεμπούκωσε” την ομάδα του επιθετικά, για να αντικατασταθεί λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, με 2 φάουλ.Ο Άρης συντήρησε ένα καλό ρυθμό στην επίθεση και πήρε πολλές δεύτερες ευκαιρίες από επιθετικά ριμπάουντ. Το δεκάλεπτο βρήκε τον Άρη μπροστά με 21-18, με τους κίτρινους στο 15′ να διατηρούν το πάνω χέρι (32-26) έχοντας ανοίξει το ροτέισον από νωρίς, λόγω και των δικών τους απουσιών. Με τον Μάντζαρη να επιστρέφει στο παρκέ και να “διαβάζει” υποδειγματικά το παιχνίδι και τον Πρίντεζη σε ρόλο εκτελεστή από το χαμηλό ποστ (6 σερί πόντους), ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 34-34.Ο Άρης “απάντησε” με ένα γρήγορο σερί 5-0 και πήγε στα αποδυτήρια με +7 (44-37), δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το εξαιρετικό τους πρώτο ημίχρονο με 11 ασίστ και τους Χαρίση (12π) και Βεζένκοφ (10π) να παράγουν 22 πόντους για την ομάδα τους. Για τον Ολυμπιακό που παρουσιάστηκε πολύ κάτω από τα στάνταρ του στην άμυνα σε αυτό το διάστημα, Μάντζαρης (14π) και Πρίντεζης ήταν οι μοναδικοί ενεργοί παίκτες επιθετικά.Πολλοί περίμεναν πως μετά από ένα νωθρό ημίχρονο ο ισχυρός, ο Ολυμπιακός σε αυτή την περίπτωση, θα παρουσιαστεί πιο συγκεντρωμένος και επιθετικός. Κι, όμως, έγινε το αντίθετο! Ο Άρης εμφανίστηκε ακόμα πιο παθιασμένος και με αύξηση των ποσοστών του και τον Βεζένκοφ να ξεδιπλώνει το εκτελεστικό του ταλέντο στο παρκέ, δημιούργησε μεγάλες διαφορές! Οι γηπεδούχοι πήγαν στο +15 και στο 27′ δημιούργησαν την μεγαλύτερη διαφορά τους (+16) φτάνοντας ως το 61-45. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μια αντίδραση στο τελευταίο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου και μείωσαν σε 65-57.Ο Άρης είχε την εικόνα του νικητή και το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια και τα πάντα θα κρινόταν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του, ώθησε τον αντίπαλό του σε λάθη και βεβιασμένες επιλογές, αλλά εξακολουθούσε να είναι πολύ άστοχος στα μακρινά σουτ. Είναι χαρακτηριστικό πως μετά από 6 λεπτά στο 4ο δεκάλεπτο και με τους κόκκινους να είναι βελτιωμένοι αμυντικά στο 5 εναντίον 5, το επί μέρους σκορ ήταν 9-6 για τον Άρη. Που στις δύσκολες στιγμές, όπως και σε όλη την διάρκεια του αγώνα έβγαλε πολλές φάσεις στο τρανζίσιον, με τους παίκτες του Σφαιρόπουλου να έχουν ασυνήθιστα κακές επιστροφές.

Ο Ολυμπιακός κατέφευγε σε άστοχα μακρινά σουτ, δεν είχε το καθαρό μυαλό και τις λύσεις να “αλλάξει” το ρου της αναμέτρησης με σκορ μέσα στη ρακέτα και στο τέλος δεν απείλησε καν τους νικητές.

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 9 (1), Τσιάρας 2, Δήμας, Ριντ 5, Τόμας 12 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Χαρίσης 17, Βεζένκοφ 28 (3), Μούρτος 8.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 11, Ντάνστον 8, Ντάρντεν, Παπαπέτρου, Σλούκας 9 (1), Λαφαγέτ 8 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Πρίντεζης 13, Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 14 (3), Κατσίβελης.