Άργησε έναν χρόνο αλλά τα κατάφερε !! Τότεναμ-Λίβερπουλ 0-2

Εξάστερη από σήμερα η Λίβερπουλ, που κέρδισε 2-0 την Τότεναμ στον μεγάλο τελικό του Champions League στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» και ανέβηκε στην κορυφή του ευρωπαϊκού ποδοσφαιρικού Έβερεστ!

Οι «κόκκινοι» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2’, με ένα πέναλτι που θα… συζητηθεί πολύ, με τον Σαλάχ να γίνεται ο πέμπτος Αφρικανός που σκοράρει σε τελικό και το γκολ του να γίνεται το τρίτο γρηγορότερο στην ιστορία των τελικών της κορυφαίας ποδοσφαιρικής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Για να έρθει ο Οριγκί από τον πάγκο και στο 87’ να «κλειδώσει» το τρόπαιο για την ομάδα του Γίργκεν Κλοπ, ο οποίος κέρδισε για πρώτη φορά στον τρίτο τελικό του στο Champions League και τέταρτο στα ευρωπαϊκά Κύπελλα.

Με τους «πετεινούς» να προσπαθούν μάλλον… αργά να πάνε το παιχνίδι στην παράταση, σε έναν τελικό πάντως που σίγουρα δεν θα μνημονεύεται για το θέαμα και τις συγκινήσεις που μας χάρισε…

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο, είδαμε λίγα πράγματα από τις δύο ομάδες και ακόμα λιγότερες φάσεις, με την πιο ενδιαφέρουσα στιγμή να είναι η… είσοδος στο γήπεδο της γυναίκας οπαδού με το μαγιό!

Η Λίβερπουλ ξεκίνησε με… γκολ από τα αποδυτήρια και το εύστοχο χτύπημα πέναλτι -μάλλον αυστηρού- του Σαλάχ μόλις στο 2’ που νίκησε τον Γιορίς με δυνατό χτύπημα, ενώ στη συνέχεια φρόντισε να πιέσει ψηλά, αποδιοργανώνοντας πλήρως τον αντίπαλό της.

Η Τότεναμ είχε εμφανές πρόβλημα στην ανάπτυξη και στη δημιουργία παιχνιδιού και με τον Κέιν «εξαφανισμένο», αφού δεν τροφοδοτούνταν, αλλά και… μηδέν παιχνίδι από τα άκρα, ουδέποτε κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά, με εξαίρεση ένα σουτ του Έρικσεν στις… καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου.

Όσο περνούσε η ώρα ο ρυθμός έπεφτε, με τους «κόκκινους» να περιμένουν την κατάλληλη στιγμή για να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις και για ένα δεύτερο τέρμα και με τον Ρόμπερτσον να χάνει μια καλή ευκαιρία στο 38ο λεπτό, όταν ο Γιορίς απογειώθηκε κι έδιωξε το σουτ του.

Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ είχε πρωταγωνιστικό ρόλο, με τα ανεβάσματά του και τις εκτελέσεις των «στημένων», ενώ δραστήριος πολύ ήταν και ο Σαλάχ, την ώρα που οι «πετεινοί» είχαν μεν την κατοχή της μπάλας, αλλά αυτή αποδείχθηκε μάλλον ανούσια…

Στην επανάληψη, ναι μεν το ξεκίνημα ήταν λίγο πιο… ενθουσιώδες αλλά και πάλι είδαμε πολλά λάθη από αμφότερες τις ομάδες, ακόμα και σε εύκολες πάσες. Ο Γίργκεν Κλοπ θέλησε να φρεσκάρει… μυαλό και πόδια των παικτών της Λίβερπουλ, κάνοντας δύο αλλαγές μέσα σε ένα τετράλεπτο σχετικά νωρίς, χωρίς ωστόσο να αλλάξει πλάνο και σύστημα.

Στον αντίποδα, η Τότεναμ παρουσιάστηκε σαφώς πιο αποφασιστική, χωρίς όμως να φτάσει επ’ ουδενί κοντά στην ισοφάριση, με αποτέλεσμα ο Μαουρίτσιο Ποκετίνο να ρίξει στη… μάχη τον Μόουρα, που πήγε δίπλα στους Κέιν και Σον, για να παίξει η ομάδα του 4-3-3.

Ωστόσο, ήταν οι τυπικά φιλοξενούμενοι εκείνοι που θα μπορούσαν να βάλουν και δεύτερο τέρμα, σε μια από τις ελάχιστες πραγματικά καλές φάσεις που είδαμε στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης… Στο 69’, όταν από την πολύ καλή έμπνευση του Μανέ, δημιουργείται χώρος για τον Μίλνερ, το σουτ του οποίου όμως περνάει ξυστά από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γιορίς!

Η αποχή από την δράση για σχεδόν τρεις εβδομάδες οδήγησε αρκετούς παίκτες στο να βγάλουν κούραση και παράλληλα να μην υπάρχει υψηλό τέμπο, για να μπούμε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί όπου οι Λονδρέζοι έκαναν την… απέλπιδα προσπάθεια για να πάνε το ματς στην παράταση, κάνοντας τρεις καλές φάσεις σε διάστημα δύο λεπτών, αλλά χωρίς να τις μετουσιώσουν σε γκολ. Αφού η κεφαλιά του Άλι στο 79’ πέρασε άουτ ενώ τα σουτ των Σον και Μόουρα στο 80ο λεπτό σταμάτησαν πάνω στον Άλισον!

Ούτε κι ο Έρικσεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα των «μέρσεϊσαϊντερς» στο 85’, με τον Βραζιλιάνο να αποκρούει την απευθείας εκτέλεση φάουλ του, ενώ η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος δύο λεπτά αργότερα.

Όταν ο Οριγκί, που είχε περάσει σαν αλλαγή, κατάφερε να στείλει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Γιορίς και τους οπαδούς της Λίβερπουλ στα… ουράνια, με το 2-0 να διατηρείται μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Σκόμινα και να την επαναφέρει στην κορυφή του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου!