Aπόλλων Πάτρας – Ολυμπιακός 67-76

Η επικράτηση του επί του Απόλλωνα ήταν πιο εύκολη απ’ ότι δείχνει το τελικό 76-67  και πλέον στο Λιμάνι θα χρειαστεί να περιμένουν ως την τελευταία στιγμή, για να μάθουν αν ο Βασίλης Σπανούλης θα μπορέσει να προσφέρει τις υπηρεσίες του απέναντι στους Ιταλούς.1902933_10152280332240185_681393035_n

Ύστερα από την ήττα στην Κωνσταντινούπολη από την Φενέρμπαχτσε ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες, καθώς για την 20η αγωνιστική της Basket League οι Πειραιώτες κέρδισαν τον Απόλλων Πάτρας με σκορ 67-76.

Από την αρχή του αγώνα ο Ολυμπιακός έδειξε τις διαθέσεις του, καθώς μπήκε στο παρκέ παίζοντας δυνατή άμυνα ενώ και στην επίθεση είχε σωστές επιλογές. Με συνέπεια οι πρωταθλητές Ευρώπης να πάρουν από την αρχή μία καλή διαφορά στον αγώνα και να είναι πολύ πιο άνετοι στη συνέχεια.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός στις πρώτες του επιθέσεις έψαξε κυρίως τους ψηλούς του στο low-post, με τον “καυτό” Περπέρογλου από την περιφέρεια να κάνει το σκορ 2-7. Στη συνέχεια οι Πρίντεζης-Ντάνστον έφεραν τους Πειραιώτες στο +9 (2-11) στο 5′, με τους ερυθρόλευκους να λειτουργούν πολύ συγκεντρωμένα στο παιχνίδι τους, ενώ οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι και δυσκολευόντουσαν απέναντι στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης σε κάθε ευκαιρία έτρεχαν γρήγορα στο transition, ο Αργυρόπουλος μείωσε (7-11) με τζαμπ-σουτ, με τους παίκτες του κόουτς Μπαρτζώκα να βγάζουν μπόλικα ελεύθερα σουτ για τρίποντα, τα οποία και έχαναν, με τον Μάντζαρη όμως στη συνέχεια να ευστοχεί από τα 6.75 μέτρα (7-18). Ο αγώνας στη συνέχεια απέκτησε γρήγορο ρυθμό, ο Γουίλσον απάντησε με τον ίδιο τρόπο (12-18), με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τον Ολυμπιακό να προηγείται με 12-23 χάρη σε ξέσπασμα του Πρίντεζη.

Ο Απόλλων στην δεύτερη περίοδο άρχισε να παίζει άμυνα ζώνης, ο Γουίλσον ενθουσίασε το κοινό με επιβλητικό μπλοκ πάνω στον Σίμονς, ενώ ακολούθως ο Ντάνιελ μείωσε σε 16-23. Ο εξαιρετικός Πρίντεζης έφτασε νωρίς τους 11 πόντους (16-25), ενώ ακολούθως ο Σλούκας έδωσε την πέμπτη του ασίστ στον Λοτζέσκι που ευστόχησε σε τρίποντο (16-30). Ο Λιανός από τα 6.75 μέτρα ροκάνισε την διαφορά (19-30), Αγραβάνης-Παπαπέτρου πέρασαν στο ματς, με τον Λοτζέσκι να παίζει στο “2”, τον Κόλινς στον “άσο” και τον Σίμονς στο “5”. Ο Ολυμπιακός έβαζε την μπάλα στο καλάθι με οποιονδήποτε τρόπο, είχε εξαιρετικό passing-game, με το επιβλητικό κάρφωμα του Σίμονς να εκτοξεύει την διαφορά στο +17 (20-37) στο 16′. Ο Αργυρόπουλος έκανε ένα σερί 4-0 (24-37), ο κόουτς Μπαρτζώκας ακολούθως δέχτηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, με το ημίχρονο να βρίσκει τους Πειραιώτες να προηγούνται με σκορ 26-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων με ένα γρήγορο και θεαματικό 4-0 μείωσε σε 30-37 με τους Ντάνιελ και Γουίλσον, με τον Λοτζέσκι να απαντά από την περιφέρεια (30-40, 6/12 τρίποντα για τον Ολυμπιακό). Το παιχνίδι είχε αποκτήσει γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να τρέχουν πάνω-κάτω και τον Σλούκα να συνεχίζει να μοιράζει απλόχερα ασίστ (32-42). Ο Μάντζαρης έβαλε ένα ακόμη τρίποντο (32-45), με τους γηπεδούχους να ροκανίζουν την διαφορά στο 26′ σε 39-45, με τους Πατρινούς να πατούν καλύτερα στο παρκέ, αγωνιζόμενοι με ενέργεια και πάθος. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης στη συνέχεια αντέδρασαν με δύο σερί μεγάλα τρίποντα από τους Περπέρογλου-Σλούκα (41-51) στο 27′, ο Λοτζέσκι δεν έχανε σουτ (45-55), ο Περπέρογλου ύστερα από κλέψιμο σκόραρε στον αιφνιδιασμό, με το σκορ στο 30′ να βρίσκει τους Πειραιώτες να προηγούνται με 47-61.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γουίλσον “έγραψε” το 52-63, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να έχει καλή κυκλοφορία της μπάλας, βγάζοντας ελεύθερα σουτ, με τον Σλούκα κάνει το σκορ 52-67. Ο Απόλλων Πάτρας είχε ακόμη δυνάμεις και εκμεταλλεύθηκε τις αλλαγές στην πεντάδα των Πειραιωτών, με αποτέλεσμα να χάσουν τον ρυθμό τους. Ο Μιλουτίνοβιτς στον αιφνιδιασμό και ακολούθως το θεαματικό κρεσέντο του Ντάνιελ, έφεραν τους γηπεδούχους να πλησιάζουν στο σκορ, μειώνοντας σε 62-71 στο 1’40” πριν τη λήξη του ματς. Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Γουίλσον μείωσαν σε 67-72 στα 15” πριν τη λήξη, αλλά ο Μάντζαρης στη συνέχεια ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών, με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν τη νίκη με σκορ 67-76.

Απόλλωνας (Βετούλας):  Ρος 8, Αργυρόπουλος 10, Καπερώνης, Ντάνιελ 24, Γουίλσον 11 (3), Λιανός 4 (1), Πέτροβιτς, Πελεκούδας, Μολφέτας, Μιλουτίνοβιτς 6. Μπολντς 4.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 9, Περπέρογλου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 7 (1), Κόλινς, Σίμονς 2, Λοτζέσκι 16 (3), Πρίντεζης 11 (1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 14 (2), Καββαδάς 8, Χριστοδούλου