«Αυτοκτόνησε» στο Βερολίνο ο Θρύλος!

Το τρίποντο ήθελε ο Θρύλος στο Βερολίνο και ττην έδρα της Σπαντάου για να πάει με τέσσερις βαθμούς στο παιχνίδι με την Πριμόριε στο «Πέτρος Καπαγέρωφ», αλλά τελικά θα πάει με δύο.

polo

Η εικόνα των ερυθρόλευκων στο τέταρτο οκτάλεπτο ήταν τραγική και επέτρεψε στους Γερμανούς να τρέξουν ένα επί μέρους 4-0 και να πάρουν την ισοπαλία τελικά (11-11).

Το παιχνίδι:

Οι «ερυθρόλευκοι» με εξαιρετική άμυνα και λύσεις από πολλούς παίκτες στην επίθεση άρχισε να χτίζει από νωρίς διαφορά και μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Βλάχου κατάφεραν να προηγηθούν με 5-0 πριν ο Τσουκ τους χαλάσει το σερί για να έρθει και πάλι ένα γκολ του Ντόσκα και να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με το 1-6 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Όσο καλός ήταν ο Ολυμπιακός στο πρώτο οκτάλεπτο, τόσο κακός ήταν στο δεύτερο. Η Σπαντάου με τον Μαρζουκί κατάφερε να μειώσει γρήγορα το σκορ και το επί μέρους υπέρ της 3-1.

Στην τρίτη περίοδο οι Πειραιώτες σοβαρεύτηκαν και διατήρησαν ένα προβάδισμα το οποίο ήταν στα 4-5 γκολ με το οκτάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 11-7. Από εκεί και πέρα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν έβαζαν γκολ με κανένα τρόπο, οι Γερμανοί με τον Τσουκ να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα γκολ κατάφεραν να μειώσουν στο γκολ πριν έρθει ο Μαρζούκι να σκοράρει στα 2:13 πριν το τέλος και να φέρει το ματς στα ίσα.

Εν συνεχεία και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη, το 11-11 δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τον πρώτο τους βαθμό στον όμιλο και τον Ολυμπιακό να αφήνει δύο πολύτιμους πόντους στη μάχη του για πρόκριση στο Final 6.

Τα οκτάλεπτα: 1-6, 3-1, 3-4, 4-0

Σπαντάου: Μπάκσα, Σονταντιέ 1, Τσουκ 4, Πρόις, Γιούνγκλινγκ, Μαρζούκι 5, Μίερς 1, Σταμ, Κίπερτς, Ρέστοβιτς, Χάμπι, Χένε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς 1, Γεννηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Σμιθ, Ποντικέας 1, Ντόσκας 2, Μουρίκης 1, Κολόμβος 2, Μάλιαρακ, Βλαχόπουλος 1, Γαλανόπουλος.