Αέρας στα ημιτελικά!!!

Την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Volleyleague, πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 3-0 σετ (25-12, 25-20, 25-19), της ΑΕΚ, στο Μετς.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και παίζοντας συγκεντρωμένα, πίεσαν από το σερβίς και με πολύ καλή απόδοση στην άμυνα, διπλασίασαν τις νίκες τους και πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, εκεί όπου θα βρεθούν αντιμέτωποι με τον νικητή της αναμέτρησης Φοίνικας-Παμβοχαϊκός

Άνετο προβάδισμα με 1-0

Ο Ολυμπιακός, που ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Πετρέα, Σμιτ, Τερβαπόρτι, Κουμεντάκη, Ράουβερντικ, Ανδρεάδη και λίμπερο τον Στεφάνου, προηγήθηκε γρήγορα με 4-0, αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλέσει τάιμ-άουτ. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, το προβάδισμα έφτασε το 9-2 και με καρφί του Κουμεντάκη το 13-5. Με τους παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να έχουν τον έλεγχο, το πρώτο σετ έφτασε στο 19-9 και το συν δέκα για τον Ολυμπιακό. Ο Σμιτ κάρφωσε για το 22-11, ο Ανδρεάδης διαμόρφωσε το 23-12, για να τελειώσει το σετ με 25-12, μετά από διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων.

Ανώτερος και 2-0

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Μετά το 5-5, ο Πετρέας έδωσε «αέρα» δυο πόντων στον Ολυμπιακό, προβάδισμα που διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του σετ. Με μπλοκ ο Κουμεντάκης έκανε το 13-10 και με τον ίδιο τρόπο ο Τερβαπόρτι το 17-13 για τους «ερυθρόλευκους». Στιβαχτής και Ζουπάνης πέρασαν στον αγώνα στο 18-14 του δεύτερου σετ με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Ο Ανδρεάδης κάρφωσε για το 23-19 και ο Πετρέας διαμόρφωσε το 24-20, για το σετ μπολ του Ολυμπιακού. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-20 χάρη σε κερδισμένο πόντο του Τερβαπόρτι.

3-0 και πρόκριση στα ημιτελικά

Στο τρίτο σετ μπορεί η ΑΕΚ να προηγήθηκε με 6-3 αλλά δυο διαδοχικοί πόντοι του Σμιτ και ένας του Ανδρεάδη, έκαναν το 7-5, 7-8 υπέρ του Ολυμπιακού. Στη συνέχεια του σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 15-16, 15-19. Ο Ράουβερντικ έκανε το 23-17, με τους Πειραιώτες να φτάνουν σε ματς μπολ με τον Κουμεντάκη, που κάρφωσε για το 24-18, για να τελειώσει το σετ με 25-19, με λάθος του Στοϊλοβιτς. Ο Ολυμπιακός, με πρώτο σκόρερ τον Κουμεντάκη, που τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους, κέρδισε για δεύτερο παιχνίδι την ΑΕΚ με 3-0 σετ, έκανε το 2-0 στην προημιτελική φάση και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Volleyleague, όπου περιμένει, με πλεονέκτημα έδρας, τον νικητή του ζευγαριού Φοίνικας-Παμβοχαϊκός

Τα σετ: 0-3 σε 1:09, 12-25 (21′), 20-25 (25′), 19-25 (23′)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 2-8, 8-16, 11-21 12-25

2ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 20-25

3ο σετ: 7-8, 14-16, 16-21, 19-25

ΑΕΚ (Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 5 (2/8 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαλαφζούν 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Στοϊλοβιτς 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ., 55% αρ.), Κανέλλος 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 7 (7/20 επ.), Λάππας 2 (2/8 επ.), Ιμπραχίμοβ 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ., 27% αρ.), Γκάρας -λ (42% υπ., 26% αρ.), Σονάκης -λ / Κρέτσης

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (9/10 επ.), Σμιτ 6 (5/12 επ., 1 άσσος), Τερβαπόρτι 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 9/17 επ.,  2 μπλοκ, 47% υπ., 24% αρ.), Ράουβερντικ 6 (6/8 επ., 82% υπ., 45% αρ.), Στεφάνου -λ (78% υπ.,44% αρ.), Δαρίδης -λ  / Ζουπάνης, Στιβαχτής

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης στο olympiacossfp.gr: «Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Ήμασταν απόλυτα συγκεντρωμένοι από την αρχή του αγώνα, βελτιώσαμε την απόδοση μας σε σχέση με κάποια σημεία του προηγούμενου αγώνα και πήραμε την πρόκριση για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Περιμένουμε να μάθουμε τον αντίπαλο μας και συνεχίζουμε στον ίδιο ρυθμό, τη σκληρή δουλειά».

Ο  πρώτος σκόρερ του αγώνα Ραφαήλ Κουμεντάκης ανέφερε από την πλευρά του: «Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη. Κερδίσαμε μια μαχητική και δύσκολη ομάδα, όπως φάνηκε και στο πρώτο παιχνίδι. Στο σημερινό ματς φανήκαμε πιο διαβασμένοι, παίξαμε πιο συγκεντρωμένοι και είχαμε σταθερά υψηλή απόδοση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Οι αντιστάσεις της ΑΕΚ έπεφταν όσο κυλούσε το παιχνίδι και έτσι φτάσαμε στο 3-0 που μας δίνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά και συνεχίζουμε την πορεία μας για το πρωτάθλημα».

Πηγή : olympiacossfp.gr