ΑΕΚ – Ολυμπιακός 62-81! Με το δεξί ο Σφαιρόπουλος!

Ο Ολυμπιακός επέβαλε τον ρυθμό του και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 81-62, απέναντι στην ΑΕΚ, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη (22 π.).

205106

Το ντεμπούτο του Γιάννη Σφαιρόπουλου στον πάγκο του Ολυμπιακού συνδυάστηκε με νίκη. Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν της ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ με 81-62, παρουσιάζοντας βελτιωμένο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα

Είναι σε εξαιρετική κατάσταση και το αποδεικνύει. Ο Βασίλης Σπανούλης για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο ηγέτης της ομάδας του. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πέτυχε 22 πόντους με 3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10/11 βολές, μοίρασε 5 ασίστ, είχε 7 κερδισμένα φάουλ και 4 λάθη.

Ο αριθμός του αγώνα

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός “έτρεξε” επί μέρους σκορ 15-30, μετατρέποντας το 15-14 σε 30-44.

Ο αγώνας

Η καλή άμυνα σε συνδυασμό με το καλό ξεκίνημα των Σάκοτα και Κασελάκη έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να πάρει από το ξεκίνημα τα ηνία της αναμέτρησης (9-4 στο 4′). Ο Βασίλης Σπανούλης με διαδοχικούς πόντους ισοφάρισε για τους Πειραιώτες (9-9 στο 6′). Ο Κασελάκης ήταν “ζεστός”, ο Σαρικόπουλος μπήκε κι αυτός με τη σειρά του στην εξίσωση του αγώνα, ανεβάζοντας εκ νέου τη διαφορά (15-11, 9′). Ο Πέτγουεϊ είπε την τελευταία λέξη στο πρώτο δεκάλεπτο, μειώνοντας με τρίποντο σε 15-14.

Ο Πέτγουεϊ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε για το πρώτο προβάδισμα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι (15-17). Από εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος με 4 συνεχόμενους πόντους ανέβασε το προβάδισμα της ομάδας του (17-21, 12′). Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να μειώσουν και τα καλάθια των Λοτζέσκι και Ντάνστον ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (18-27, 14′). Ο Σπανούλης, με τρίποντο, ανέβασε σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά, για πρώτη φορά (19-31, 16′). Η απάντηση των “κιτρινόμαυρων” ήταν άμεση και ο Σάκοτα μείωσε σε 24-31 με 5 συνεχόμενους πόντους. Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων η διαφορά έμενε σε διψήφια επίπεδα, χάρη στον Σπανούλη (26-36, 18′). Αγραβάνης και Σπανούλης παρέμεναν “συνδεδεμένοι” με το καλάθι (30-44, 19′). Το 30-44 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Με διάθεση να μαζέψει την διαφορά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ. Ο Καρλ Ίνγκλις ανέλαβε δράση για το 34-44. Ο Βασίλης Σπανούλης, όμως, ήταν ασταμάτητος και με συνεχόμενους πόντους ανέβασε ξανά τη διαφορά (35-48, 22′). Ο Ολυμπιακός έβρισκε πόντους από Λαφαγιέτ και Λοτζέσκι και αποτέλεσμα αυτού ήταν να αυξηθεί η διαφορά (41-55, 25′). Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς με σερί 9-0 από Τσιάκο, Ίνγκλις και Ράιτ η διαφορά μειώθηκε (50-55, 27′). Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου πέρασαν τη μπάλα στον Οθέλο Χάντερ κι αυτός με τη σειρά του ανέβασε τη διαφορά (52-62, 29′). Το φινάλε του δεκαλέπτου έκλεισε με ένα ακόμα εύστοχο τρίποντο, δια χειρός Αγραβάνη, που διαμόρφωσε το 52-65.

Ο Κώστας Σλούκας έδωσε ξανά λύση στην επίθεση του Ολυμπιακού (52-67, 32′). Οι “κιτρινόμαυροι’ αντέδρασαν ξανά και με lay up του Παπαντωνίου μείωσαν σε 57-67 (33′). Ο Σπανούλης έδωσε και πάλι λύση στην ομάδα του και με καλάθι και φάουλ ανέβασε τη διαφορά (57-70, 35′). Η ΑΕΚ προσπάθησε για την ανατροπή και μείωσε με τον Κασελάκη σε 62-73 (2’32” για το τέλος του αγώνα). Η “απάντηση” ήταν άμεση, καθώς με 5 συνεχόμενους πόντους του Μάντζαρη οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν τη διαφορά (62-78), κάνοντας άλμα νίκης. Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 62-81.

Λοτζέσκι+Κασελάκης

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 30-44, 52-65, 62-81.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 4, Κάιλς, Σάκοτα 15 (1), Κασελάκης 10 (1), Πολυτάρχου, Ράιτ 6, Καμπερίδης, Ουίλιαμσον 3, Τσιάκος 3, Σαρικόπουλος 7, Μιλόσεβιτς 5 (1), Ίνγκλις 9 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 8 (2), Χάντερ 6, Ντάνστον 5, Σπανούλης 22 (2), Σλούκας 9, Λαφαγιέτ 7 (1), Λοτζέσκι 9 (1), Αγραβάνης 7 (2), Μάντζαρης 8 (2), Καββαδάς, Κατσίβελης.

Συνολική στατιστική

ΑΕΚ (62): 18/24 βολές (75%), 16/33 δίποντα (48%), 4/15 τρίποντα (27%), 22-6 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 21 λάθη, 4 κοψίματα, 7 κλεψίματα.

Ολυμπιακός(81): 15/19 βολές (79%), 18/32 δίποντα (56%), 10/27 (37%), 22-9 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 19 λάθη, 2 κοψίματα, 11 κλεψίματα.