Ήττα από Ιταλία και έκτη θέση για την Εθνική γυναικών

Την έκτη θέση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Βουδαπέστης κατέκτησε η Εθνική πόλο γυναικών, μετά την ήττα της με 7-5 από την Ιταλία στον αγώνα κατάταξης, με τον οποίο ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στη διοργάνωση.

Το σύνολο του Γιώργου Μορφέση εμφανίστηκε δυνατό αμυντικά, όμως επιθετικά δεν βρήκε λύσεις και οδηγήθηκε στην τέταρτη ήττα του στη φετινή διοργάνωση.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο πρώτο ημίχρονο, με τις Ιταλίδες να παίρνουν μικρό προβάδισμα (5-4), όμως στο τρίτο οκτάλεπτο η Ελλάδα έμεινε στο «0», με την Ιταλία να κάνει το 6-4. Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα τέρμα, για το τελικό 7-5.

Τα οκτάλεπτα: 3-3 , 1-2 , 0-1 , 1-1

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Διαμαντοπούλου Χρ., Τσουκαλά, Διαμαντοπούλου Β., Ελευθεριάδου 1, Πλευρίτου Μ. 1, Αβραμίδου, Μυριοκεφαλιτάκη, Μπενέκου Αλ., Κώτσια 1, Νίνου Ειρ., Πλευρίτου Ελ. 1, Ξενάκη 1, Σταματοπούλου.

Ιταλία (Πάολο Ζίζα): Γκορλέρο, Ταμπάνι 1, Γκαριμπότι 2, Αβένιο 1, Κουεϊρόλο, Αϊέλο, Μαρλέτα, Μπιανκόνι 1, Έμολο 1, Παλμιέρι, Κιαπίνι 1, Καρέγκα, Σπαράνο.