Μάγκικη ανατροπή… κορυφής!

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά έκανε τεράστια ανατροπή και με 3-2 σετ στο τάι μπρέικ, πήρε τη νίκη κόντρα στον ΑΟ Θήρας και έτσι, ανεβαίνει στην κορυφή της βαθμολογίας της Volleyleague!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 5-3 στο πρώτο σετ, αλλά απάντησε άμεσα και ισοφάρισε σε 9-9. Άσσος της Ζιβογίνοβιτς και οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 12-9. Νέα ισοπαλία με 13-13 στο σετ, για να πάρουν εκ νέου προβάδισμα οι γηπεδούχες, με διαδοχικούς άσσους, για το 21-16. Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με 25-16 και το 1-0 για τον ΑΟ Θήρας.

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Με ένα σερί 3-0 ο Ολυμπιακός, πέρασε μπροστά με 8-7 και το σετ ήρθε ξανά στα ίσα στο 9-9. Άσσος της Χίπε και νέα ισοπαλία με 11-11, για να προηγηθούν με 15-11 οι γηπεδούχες στη συνέχεια. Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 16-15 αλλά δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή και ο ΑΟ Θήρας κατέκτησε το σετ με 25-22, κάνοντας το 2-0 στο παιχνίδι.

Το 3ο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Άσσος της Σκοτ και ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά, κάνοντας το 10-8, 10-11, με ένα σερί 3-0. Νέα ισοπαλία με 17-17 και με την Τοτσίδου να πιέζει από το σερβίς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 22-21. Η Ζιβογίνοβιτς κάρφωσε για το 23-22 και ο Ολυμπιακός κατέκτησε το σετ με 25-23, μειώνοντας σε 2-1 στον αγώνα.

Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ανέβασαν στροφές στο 4ο σετ και προηγήθηκαν με 5-1 και 10-5, έχοντας τον έλεγχο του σετ μέχρι εκείνο το σημείο. Οι γηπεδούχες απάντησαν έκαναν το 7-11, 10-11 και στη συνέχεια οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Το σετ ήρθε στα ίσα στο 12-12 για να ακολουθήσουν διαδοχικές ισοπαλίες μέχρι το 16-16. Σε εκείνο το σημείο δύο διαδοχικά μπλοκ από Ζακχαίου και Σκοτ, έδωσαν προβάδισμα με 18-16 στον Ολυμπιακό και άσσος της Λαμπρούση «αέρα» τριών πόντων στις «ερυθρόλευκες» (19-16). Νέα ισοπαλία με 19-19 αλλά ο Ολυμπιακός, πέρασε εκ νέου μπροστά με 21-19. Πρώτος χρόνος από τη Ζακχαίου για το 22-21 και η Χίπε κάρφωσε κάνοντας το 23-21. Η Γερμανίδα διαγώνια σημείωσε και το 24-21, για το σετ μπολ του Ολυμπιακό. Δεύτερο σετ μπολ των «ερυθρολεύκων» (24-25) και η Λαμπρούση με μπλοκ, τελείωσε το σετ με 26-24, οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Δυνατό παιχνίδι και για τις δυο ομάδες στο τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός αποσπάστηκε με τρεις πόντους, 8-5, αλλά ο ΑΟ Θήρας ισοφάρισε σε 8-8. Η Ζιβογίνοβιτς κάρφωσε για το 9-8 και το «ερυθρόλευκο» μπλοκ, σταμάτησε την επίθεση των γηπεδούχων για το 10-8. Η Σκοτ κάρφωσε για το 14-12 και από λάθος των γηπεδούχων έγινε το 14-13. Το σετ ξανά στα ίσα με την Σκοτ να ισοφαρίζει σε 14-14, για τον Ολυμπιακό που έκανε ένα σερί 3-0. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ολοκλήρωσαν την ανατροπή και με δυο πόντους από την Σάσκια Χίπε κατέκτησαν το σετ με 18-16 και πήραν τη νίκη με 3-2 σετ. Ο Ολυμπιακός με αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, όπου ισοβαθμεί με την ομάδα της Σαντορίνης με 21 βαθμούς. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Ζιβογίνοβιτς με 24 πόντους, εκ των οποίων 3 από άσσους και ακολούθησε η Σκοτ με 21 και 6 μπλοκ.

Τα σετ: 2-3 σε 2:13, 25-16 (22′), 25-22 (28′), 23-25 (28′), 24-26 (32′), 16-18 (23′)