Μάγκας Θρύλος στην Ισπανία! Μπαρτσελονέτα-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 11-11

Ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, ωστόσο με «ερυθρόλευκη» ψυχή και παίζοντας εξαιρετική άμυνα ειδικά στα δύο τελευταία οκτάλεπτα, ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 11-11 κόντρα στην Μπαρτσελονέτα στην Ισπανία και έτσι διατήρησε το αήττητο που τρέχει στον όμιλο του LEN Champions League μετά από 6 αγωνιστικές.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, εμφανίστηκε μεταμορφωμένη στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά στις λεπτομέρειες δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Αλέξανδρος Γούνας με 4 τέρματα.

Στα του αγώνα, οι Ισπανοί ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ χάρη σε τέρμα του Μουνιαρίθ στον παίκτη παραπάνω. Όμως ο Ολυμπιακός με τέρματα των Γούνα και Κάκαρη πήρε το προβάδισμα με 2-1. Οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν άμεσα σε δύο γκολ των Μάλιαρακ και Περόνε και έτσι πήγαν μπροστά στο σκορ με 3-2 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ξεκίνησε με γκολ του Δερβίση για τον Ολυμπιακό στον παίκτη παραπάνω, όμως μετά ήρθε το… μπλακ άουτ. Οι Ισπανοί με ένα επί μέρους 4-1 πήγαν το ματς στο 7-4 και ξέφυγαν στο σκορ. Μάλιστα τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν πολύ χειρότερα, αν ο Ζερδεβάς δεν είχε αποκρούσει πέναλτι ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε παραπάνω με τον Γούνα να σκοράρει στην πρώτη επίθεση της τρίτης περιόδου και στη συνέχεια ο Μίτροβιτς στον παίκτη παραπάνω έφερε το ματς στο γκολ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Μουνιαρίθ όμως οι «ερυθρόλευκοι» και πάλι με τον Γούνα σε παραπάνω μείωσαν. Τελικά το οκτάλεπτο έληξε με γκολ για την Μπαρτσελονέτα από τον Άλεξιτς για το +2 των Ισπανών.

Στη τελευταία περίοδο οι Ισπανοί ανέβασαν το δείκτη του σκορ στα τρία τέρματα (10-7) με τον Περόνε αλλά το συγκρότημα του Θοδωρή να αντιδρά ισοφαρίζοντας σε 10-10 χάρη σε τέρματα των Γούνα, Γενηδουνιά και Δερβίση. Παρόλα αυτά η Μπαρτσελονέτα πήρε εκ νέου το προβάδισμα (11-10) με τον Άλεξιτς σε παίκτη παραπάνω αλλά ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο χάρη σε τέρμα του Μάρο Γιόκοβιτς 0:31 πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 4-2, 2-3, 2-4

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γρανάδος (π/π, 6:14), 1-1 Γούνας (π/π, 5:39), 1-2 Κάκαρης (φουνταριστός, 4:27), 2-2 Μάγιαρακ (περιφέρεια, 4:09), 3-2 Περόνε (π/π, 00:27)

2ο οκτάλεπτο: 3-3 Δερβίσης (π/π, 6:54), 4-3 Γρανάδος (π/π, 6:28), 5-3 Μούνιαριθ (π/π, 5:36), 5-4 Γενηδουνιάς (π/π, 4:22), 6-4 Μούνιαριθ (περιφέρεια, 3:24), 7-4 Φερνάντεζ (π/π, 2:02)

3ο οκτάλεπτο: 7-5 Γούνας (π/π, 5:27), 7-6 Μίτροβιτς (περιφέρεια, 4:18), 8-6 Μποντέγκας (π/π, 3:48), 8-7 Γούνας (περιφέρεια, 1:47), 9-7 Αλεξιτς (π/π, 1:07)

4ο οκτάλεπτο: 10-7 Περόνε (περιφέρεια, 7:33), 10-8 Γούνας (π/π, 4:54), 10-9 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 3:38), 10-10 Δερβίσης (π/π, 2:23), 11-10 Άλεξιτς (π/π, 1:08), 11-11 Γιόκοβιτς (π/π, 00:31)

Μπαρτσελονέτα: Λόπεζ, Ντε Τόρο, Γρανάδος 2, Μούνιαριθ 2, Μποντέγκας 1, Λαρούμπ, Αλεξιτς 2, Φερνάντεζ 1, Ταχούλ, Περόνε 2, Μάγιαρακ 1, Μπουστός, Λιναρές

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2, Γιόκοβιτς 1, Μπουλιούμπασιτς, Δερβίσης 2, Κάκαρης 1, Μουρίκης, Γούνας 4, Αργυρόπουλος, Μίτροβιτς 1, Ζιβογίνοβιτς