Φιλικό : Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 71-73

Ο Ολυμπιακός στην πρώτη παρουσία στο κοινό του ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα με 71-73.

Ο Oλυμπιακός γνώρισε την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα με 71-73. Οι Πειραιώτες χρειάζονται βελτίωση, αρκετή δουλειά, αλλά σίγουρα υπήρχαν αρκετά ενθαρρυντικά στοιχεία.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά καλά την αναμέτρηση και χάρη στα υψηλά ποσοστά τους βρέθηκαν στο 12-7 (4’). Στη συνέχεια οι άμυνες λειτούργησαν κάπως καλύτερα ενώ κι οι πολλές και συχνές αλλαγές από τους δύο προπονητές έριξαν κάπως τον ρυθμό (19-20, 10’).

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός με τους Πολ και Χαπ κυρίως βρήκε σκορ και πήρε προβάδισμα 9 πόντων (33-24, 15’) Στο χρόνο που απέμενε για τη λήξη του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τους διαδρόμους στην άμυνά τους και με ωραίο μπάσκετ κατάφεραν να μειώσουν (35-30, 20’).

Πολ και Χαπ ξεκίνησαν την τρίτη περίοδο με εντυπωσιακό τρόπο. Η λειτουργία των «ερυθρόλευκων» ήταν αρκετά καλή κι έτσι η διαφορά έπιασε διψήφια τιμή (44-34, 25’). Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να ξαναμπεί στο παρκέ και μείωσε στο σκορ, αλλά για λίγα λεπτά μόνο αφού ο Ολυμπιακός με κάρφωμα του Κουζμίνσκας και καλάθι του Παπανικολάου βρέθηκε στο 55-45.

Ο Τζένκινς πήρε την ομάδα του Βελιγραδίου στην πλάτη του και χάρης εαυτόν έτρεξε σερί 10-0 και ισοφάρισε στους 55 πόντους (33’), εικόνα που συνεχίστηκε για λίγα λεπτά. Ο Σπανούλης πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με 2/2 τρίποντα έκανε το 65-59, (36’). Τα τρίποντα των Τζένκινς και Μπάρον επανέφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία (67-67, 39’).

Ο Μπάρον με τρίποντο και φάουλ απάντησε στο καλάθι του Τσέρι (69-71, 35’’ για τη λήξη), αλλά ο Πολ ισοφάρισε. Ο Γκιστ με προσωπική ενέργεια έκανε το 71-73 και τα σουτ των Σπανούλη και Πάντερ δε βρήκαν στόχο και οι Σέρβοι πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 35-30, 55-45, 71-73

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πάντερ 7, Πολ 12, Κόνιαρης, Σπανούλης 10, Τσέρι 6, Τσάπμαν 2, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 6, Κουζμίνσκας 7, Ρούμπιτ 6, Χαπ 9

Ερυθρός Αστέρας (Τόμιτς): Ντ. Μπράουν 10, Τσόβιτς 3, Λ. Μπράουν 9, Νταβίντοβατς 2, Μπάρον 13, Ντόμπριτς 2, Γκιστ 13, Τζένκινς 15, Σίμανιτς, Γιοβανοβιτς 2, Ότζο 9