Δύο νίκες και μία ήττα στο πρώτο διήμερο…

Το πρώτο της αγωνιστικό διήμερο στο φετινό πρωτάθλημα ολοκλήρωσε, με δύο νίκες και μία ήττα στην Πάτρα, η ομάδα πινγκ πονγκ Ανδρών του Ολυμπιακού.

Οι Πειραιώτες, που ξεκίνησαν νικηφόρα το Σάββατο (14/9), στο κλειστό γυμναστήριο «Κουκούλι», με 4-0 κόντρα στην ΕΑ Βόχας και 4-0 απέναντι στον ΑΟ Πεύκης, για την πρώτη και δεύτερη αγωνιστική στη διοργάνωση, ηττήθηκαν την Κυριακή (15/9) με 4-2 σετ από την ΑΕΚ, για την τρίτη αγωνιστική.

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες, αφού έχασαν πολύ σημαντικές ευκαιρίες για προβάδισμα τόσο στο πρώτο, όσο και στο πέμπτο σετ, με τον Ένιο Μέντες…

Με την ομάδα του Πειραιά να φτάνει πολύ κοντά στη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ, αλλά να την χάνει στο… νήμα! Πλέον, η ομάδα του Γιώργου Χριστοφοράκη θα κυνηγήσει τη νίκη με 4-0, 4-1 ή 4-2 (και διαφορά στα σετ) στο ντέρμπι του δεύτερου γύρου του θεσμού, για να ανατρέψει την κατάσταση στην κορυφή.

Να σημειωθεί, ότι ο Ολυμπιακός έπαιξε για πρώτη φορά φέτος με τον Πορτογάλο Ζοάο Μοντέιρο…

Λαγογιάννης-Μέντες: 3-2 (11-13, 11-13, 11-6, 11-7, 11-9)

Κοσίμπα-Μοντέιρο: 1-3 (12-10, 10-12, 8-11, 6-11)

Ομπέσλο-Ρηνιώτης: 3-1 (5-11, 11-8, 11-7, 11-5)

Λαγογιάννης-Μοντέιρο: 0-3 (7-11, 5-11,9-11)

Ομπέσλο-Μέντες: 3-2 (5-11, 11-5, 12-10, 10-12, 11-5)

Κοσίμπα-Ρηνιώτης: 3-2 (11-7, 11-4, 6-11, 7-11, 11-4)