Νέα Ολυμπιακού : Το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία του Θρύλου

Ιστορία γράφει τη φετινή σεζόν ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ξεκινήσει φανταστικά την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, μετρώντας στα πρώτα 9 επίσημα ματς τους, 8 νίκες και 1 ισοπαλία με συντελεστή τερμάτων το εντυπωσιακό 20-1.

Ένα ξεκίνημα εξωπραγματικό, το οποίο είναι μάλιστα το καλύτερο του Ολυμπιακού μέχρι στιγμής στην ιστορία του.

Ο Θρύλος και την περυσινή σεζόν είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά μετρώντας στα πρώτα 9 επίσημα ματς του, 7 νίκες και 2 ισοπαλίες, όντας αήττητος. Επίσης, τη σεζόν 2009-10 οι Πειραιώτες μέτρησαν επίσης 8 νίκες και 1 ισοπαλία στο ξεκίνημα της σεζόν, όμως, τότε είχαν συντελεστή τερμάτων 14-2…

Τέλος, ο Ολυμπιακός τη σεζόν 95-96 είχε πανηγυρίσει στα πρώτα 9 ματς του 8 νίκες και μία ισοπαλία με συντελεστή τερμάτων 15-1.

Όπως γίνεται αντιληπτό, λοιπόν, ο Θρύλος τη φετινή αγωνιστική περίοδο έχει γράψει ιστορία και μάλιστα με 6 ματς στην Ευρώπη και μόλις 3 στο πρωτάθλημα, κάτι το οποίο ανεβάζει και το επίπεδο δυσκολίας σε σχέση με τις προηγούμενες εξαιρετικές του εκκινήσεις στη σεζόν.

Πλέον, ο Θρύλος έχει την ευκαιρία να πραγματοποιήσει το καλύτερο σερί από το ξεκίνημα της σεζόν, κυνηγώντας τον Ολυμπιακό της σεζόν του 95-96, όταν οι Πειραιώτες είχαν μετρήσει 13 νίκες και 1 ισοπαλία μέχρι την πρώτη τους ήττα.

Φυσικά, το έργο των Πειραιωτών για να σπάσουν το συγκεκριμένο σερί μόνο εύκολο δεν είναι, ειδικά αν κοιτάξει κανείς τα επόμενα ματς με Τότεναμ στο Ναό και ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ… Ωστόσο, όλοι είναι αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα για να πάρουν τις νίκες και στις δύο αυτές αναμετρήσεις…