Λαμποράλ Κούτσα – Ολυμπιακός 89-70

Στην χειρότερη φετινή εμφάνιση στην Euroleague ηττήθηκε από την Λαμποράλ Κούτσα (89-70), όντας πολύ άστοχος στα σουτ τριών πόντων (3/19). Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην διοργάνωση.

10538656_10153403178448289_8095831247477837211_n

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν απελπιστικά μόνος του, ο Μπράιαντ Ντάνστον άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο και από εκεί και πέρα το χάος, με εξαίρεση τον Βασίλη Καββαδά, ο οποίος έβγαλε ενέργεια και δυναμισμό, παρότι τόσο καιρό βρισκόταν μεταξύ πάγκου και κερκίδας. Οι “ερυθρόλευκοι” πλήρωσαν την έλλειψη συγκέντρωσης στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο που άφησε τη διαφορά να εκτοξευτεί. Η αμυντική λειτουργία απέκτησε δυσλειτουργία, η επίθεση έπαθε black-out και τα σουτ έβρισκαν σίδερα. Χαρακτηριστικό είναι πως οι Πειραιώτες τέλειωσαν το ματς με 3/19 τρίποντα, ενώ οι Βάσκοι είχαν 8/21 και με αυτό τον τρόπο έγινε και το άνοιγμα της ψαλίδας. Οι γηπεδούχοι είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα και αυτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς, με τους Μπέρτανς, Μπέγκιτς, Κοζέρ, Σαν Εμετέριο και Σενγκέλια να έχουν εξαιρετική παρουσία και double-figure πόντων.

11082_749087798494717_3358869901705855730_n

Ο αγώνας

Ο Βασίλης Σπανούλης ξεκίνησε “ζεστός” την αναμέτρηση, καταγράφοντας ένα ακόμα ρεκόρ, ενώ έδωσε “ώθηση” στην ομάδα του (7-9, 5′). Ο Φαμπιέν Κοσέρ ανέλαβε δράση και με την βοήθεια των Ερτέλ και Μπέγκιτς κατάφερε να “χτίσει” διαφορά (18-13, 8′). Χάντερ και Αγραβάνης προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ τους “ερυθρόλευκους”, όμως οι γηπεδούχοι “χτύπησαν” κάτω από το καλάθι. Ο Μπέγκιτς συνέχισε να σκοράρει, ο Μπέρτανς… μπήκε στην εξίσωση της αναμέτρησης και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Λαμποράλ στο +7 (24-17).

Οι Βάσκοι προσπάθησαν να συντηρήσουν τη διαφορά (28-20, 11′ με Σαν Εμετέριο). Η αντίδραση από πλευράς Ολυμπιακού δεν άργησε να έρθει. Με επί μέρους 2-9 από Σλούκα, Ντάνστον και Ντάρντεν η διαφορά μειώθηκε στην ελάχιστη τιμή (30-29, 14′). Στο μεταξύ, ο Σαν Εμετέριο στο 12’29” με το καλάθι που πέτυχε κατέγραψε τον πόντο υπ αριθμόν 25.000 για την Λαμποράλ Κούτσα στη διοργάνωση. Ο Σαν Εμετέριο κρατούσε μόνος του τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, την ώρα που ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόταν τα pick ‘n roll (38-33, 16′). Η διαφορά παρέμενε στους 5 πόντους υπέρ των γηπεδούχων, παρά τις προσπάθειες των Πειραιωτών να “ροκανίσουν” τη διαφορά (42-37, 18’). Ο Σάσα Βούγιασιτς “συνδέθηκε” ξανά με το καλάθι του Ολυμπιακού και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Λαμποραλ στο +7 (44-37).

B3ecNdWIIAA9pPb

Τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καλά για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Βάσκοι, χάρη σε επί μέρους σκορ 9-0 από Ερτέλ, Μπέρτανς, Κοσέρ και Σενγκέλια ανέβασαν σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (53-37,  22′). Οι “ερυθρόλευκοι” προσπάθησαν να μειώσουν με Σπανούλη και Αγραβάνη (54-41). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και με τους Σενγκέλια-Ερτέλ να “συνδέονται” με το καλάθι του Ολυμπιακού, η διαφορά αυξήθηκε (60-42). Αντί να μαζεύεται η διαφορά, αυτή αυξανόταν, με τους Μπέρτανς και Μπέγκιτς να “εκτελούν” τον Ολυμπιακό (66-46, 27′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με επί μέρους 2-6 στα τελευταία λεπτά με 68-52.

Με διάθεση να μαζέψουν τη διαφορά μπήκαν οι Πειραιώτες στο τέταρτο δεκάλεπτο. Λαφαγιέτ και Ντάρντεν “πήραν μπρος”, μειώνοντας τη διαφορά (70-59, 32′). Η διαφορά δεν μπορούσε να μειωθεί και με τους Μπέρτανς και Σενγκέλια να είναι… κυρίαρχοι στην ρακέτα του Ολυμπιακού, τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τους γηπεδούχους (77-61, 36′). Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να μειώσει μόνο με προσπάθειες του Σπανούλη (79-66, 37′), όμως τα πάντα είχαν κριθεί. Σπανούλης και Αγραβάνης δέχθηκαν τεχνικές ποινές, με την Λαμποράλ να “καθαρίζει” το παιχνίδι, με βολές (85-66, 37′). Το τελικό 89-70 δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης στη νίκη των Βάσκων, η οποία είναι η δεύτερη στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-37, 68-52. 89-70.

Λαμποράλ Κούτσα (Ναβάρο): Άιβερσον 3, Κοζέρ 9 (3), Σενγκέλια 14, Πέρκινς, Τίγι, Μπέγκιτς 12, Βούγιασιτς 4, Σαν Εμετέριο 12 (1), Ερτέλ 18 (1), Μπέρτανς 17 (3).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 4, Ντάνστον 12, Σπανούλης 27 (1), Σλούκας 5 (1), Αγραβάνης 7, Μάντζαρης 2, Καββαδάς, Λαφαγιέτ 6 (1), Ντάρντεν 7.