Στους “8” η Εθνική Ελλάδος! Γονάτισε τη Λιθουανία!

Με τον Σλούκα να κάνει το παιχνίδι της ζωής του (21π, 5/7 τρίποντα) και άμυνα από ατσάλι, η Ελλάδα νίκησε κατά κράτος τη Λιθουανία με σκορ 77-64 και πήρε την πρόκριση στην οκτάδα του Ευρωμπάσκετ 2017.

Καλάθης (14), Μπουρούσης (11), Πρίντεζης (8), Παπανικολάου (11) ήταν συνοδοιπόροι του γκαρντ της Φενέρμπαχτσε.

Το ματς

Α΄ Περίοδος

Ο Κώστας Μίσσας ξεκίνησε με πεντάδα τους Καλάθη – Σλούκα – Παπανικολάου-Πρίντεζη – Παπαγιάννη, οι οποίοι βρήκαν απέναντι τους Καλνιέτις – Γκριγκόνις – Ματσιούλις – Μοτεγιούνας – Βαλαντσιούνας. Το ξεκίνημα ήταν αναγνωριστικό: οι Λιθουανοί προηγήθηκαν 4-0 σημαδεύοντας τον Παπαγιάννη στο pick n’ roll, αλλά η αντίδραση ήρθε με σερί δύο σερί της εθνικής: 4-5 με floater του Καλάθη και 6-10 με αιχμή του δόρατος τον Πρίντεζη, που είχε ήδη 8 πόντους. Από κοντά και ο απολαυστικός Καλάθης, που με τρίποντο και ασίστ για κάρφωμα του Παπαγιάννη επιβεβαίωσε το καλό ξεκίνημα της εθνικής (9-15, 5΄).

Παρότι ο Αντομάιτις πήρε τάιμ-άουτ και επιστράτευσε τον Κουζμίνσκας, η Ελλάδα συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει (9-17). Το 2ο φάουλ του εξαιρετικού ως τότε Παπαγιάννη μετά από έξι λεπτά αγώνα ήταν το πρώτο πρόβλημα για την γαλανόλευκη, με τον Μπουρούση να παίρνει τη θέση του και τον Βαλαντσιούνας να μειώνει σε 12-17 με καλάθι και φάουλ. Ο άσος των Ράπτορς νίκησε και πάλι τον Μπουρούση (14-17), αλλά ο Καλάθης έφτασε τα 2/2 τρίποντα και έδωσε ανάσα (14-20).

Η Ελλάδα συνέχισε με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, φτάνοντας τη διαφορά στους 11 πόντους μετά από 9 λεπτά αγώνα με καλάθι και φάουλ του Παππά μετά από επιθετικό ριμπάουντ! Το δεκάλεπτο τελείωσε με την Ελλάδα να έχει μοιράσει 7 ασίστ για δύο λάθη και να κάνει το καλύτερο 10λεπτο της στη διοργάνωση: 17-25,με τους Καλάθη και Πρίντεζη να έχουν από 8 πόντους. Στην απέναντι πλευρά, ο Βαλαντσιούνας είχε 7 πόντους αλλά δεν βρήκε επιθετικό ριμπάουντ.

Β΄ Περίοδος

Η ελληνική ομάδα συνέχισε να είναι αποτελεσματική στην άμυνα, κρατώντας τη Λιθουανία άποντη στο πρώτο δίλεπτο και με τον Παπανικολάου να εκτελεί σωστά από μακριά επανέφερε τη διαφορά στους 11 (17-28, 4/6 συνολικά). Η «δεύτερη» πεντάδα της Εθνικής (Μάντζαρης, Παππάς, Παπανικολάου, Θανάσης, Μπουρούσης) κόλλησε στην επίθεση, αλλά η άμυνα κρατούσε γερά (19-28, 14΄).

Τα τρία φάουλ του Θανάση έφεραν ξανά τον Πρίντεζη στο ματς, με τον Κουζμίνσκας να ζεσταίνεται (21-28), με τον Παπανικολάου να είναι ο μοναδικός που δεν είχε αντικατασταθεί ούτε δευτερόλεπτο. Ο Κουζμίνσκας συνέχισε με κάρφωμα (6 σερί πόντοι, 23-28), αλλά για καλή μας τύχη οι Λιθουανοί σούταραν μόλις 2/10 τρίποντα. Η εθνική συμπλήρωνε 5 λεπτά χωρίς πόντο μέχρι που ο Καλάθης έσπαγε το ρόδι (23-30).

Ο Σλούκας δεν μπορούσε να δώσει λύσεις (0/5 σουτ), τα τρίποντα να μην βρίσκουν στόχο (0/4 στην β΄ περίοδο) και με τη διαφορά να μειώνεται στους τρεις με καλάθι του Μοτεγιούνας, ο Μίσσας καλούσε τους παίκτες στον πάγκο ζητώντας τάιμ – άουτ (27-30), Ο Παπαγιάννης επέστρεφε στο μαρκάρισμα του Βαλαντσιούνας και ο  Σλούκας δεν το έβαζε κάτω:  με 5 σερί πόντους κράτησε όρθια την ελληνική ομάδα όταν το χρειαζόταν πολύ: 29-35, 1:18 για το φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Καλάθης έφτανε τους 12 πόντους με αρχοντικό λέι-απ, η άμυνα έβγαινε και το ημίχρονο τελείωνε με την Ελλάδα στο +7, 30-37, με τον ομογενή γκαρντ να μετρά 12 πόντους και 3ασίστ/1 λάθος  σε 16:36!

Γ΄ Περίοδος

Η παρουσία του Παπαγιάννη εξασφάλιζε την καλή ελληνική άμυνα στο κεντρικό pick n’ roll και ο Σλούκας «χόρευε» τον Βαλαντσιούνας για το 30-39, αλλά ο Κουζμίνσκας απαντούσε με βροντερό κάρφωμα (32-39). Ο Λιθουανός φόργουοντ πήρε το τριτο φάουλ του Παπαγιάννη, ο οποίος αναγκάστηκε να αφήσει τη θέση του στον Μπουρούση νωρίς στην τρίτη περίοδο (23΄). Με 2/3 κερδισμένες βολές ο Παπανικολάου ανέβαζε τη διαφορά στους 9 (32-41), με την άμυνα να έχει κρατήσει την Λιθουανία στους 2 πόντους σε 4΄. Ο Σλούκας εξερράγη: 3 σερί τρίποντα και η διαφορά έφτανε στους 14 (36-50!).

Την ώρα που η λιθουανική ομάδα κυριευόταν από πανικό, ο Σλούκας συνέχιζε: 2/2 βολές από κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ (18 πόντοι) και η διαφορά στην υψηλότερη τιμή της: 36-52 με επιμέρους 6-15 σε έξι λεπτά, φτάνοντας τους 11 πόντους σε 80 δευτερόλεπτα!

Η εθνική είχε πια αυτοπεποίθηση και ο Μπουρούσης έμπαινε στο τρίποντο πάρτι (40-57), αλλά με Ματσιούλις και Καλνιέτις οι Λιθουανοί μείωναν στους 12 με γρήγορο 5-0 (45-57, 28’). Ο Μίσσας πήρε τάιμ – άουτ, αλλά αυτό δεν επηρέασε το μομέντουμ των αντιπάλων μας, που αίφνης έβρισκαν λύσεις από μακριά (Καλνιέτις, 48-57).

Ο αρχηγός Γιάννης Μπουρούσης με τέσσερις σερί πόντους έδωσε οξυγόνο στην ελληνική επίθεση: 48-61 με τέσσερις σερί πόντους, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Δ΄ Περίοδος

Το ζήτημα ήταν πια να συντηρήσει η ελληνική ομάδα τη διαφορά. Ο κουρασμένος Μπουρούσης πήγε στον πάγκο, αλλά ο Παπαγιάνης έκανε γρήγορα το τέταρτο φάουλ (32΄), μένοντας στο ματς από τον Μίσσα. Ο κόουτς της Εθνικής δεν δικαιώθηκε, αφού ο νεαρός σέντερ δεν απέφυγε το πέμπτο φάουλ ένα λεπτό αργότερα, με τους Λιθουανούς να μειώνουν στους 9 πόντους (54-63).

Ο Σλούκας ζητούσε αλλαγή εξαντλημένος και η εθνική συνέχισε με Καλάθη – Παππά στην περιφέρεια και με τέσσερα ομαδικά φάουλ από νωρίς (34΄). Η λιθουανική αντεπίθεση συνεχίστηκε: 57-63 με τρίποντο του Γκριγκόνις, αφού ήταν η σειρά της Ελλάδας να περιοριστεί μόλις στους 2 πόντους μετά από 5 λεπτά αγώνα στην τέταρτη περίοδο. Ταυτόχρονα ο Παπαπέτρου έκανε φάουλ για βολές και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι: 59-63 με επιμέρους 11-2 υπέρ των αντιπάλων μας.

Το γόρδιο δεσμό έδωσε και πάλι ο αρχηγός: Μπουρούσης και 59-65! Και ξαφνικά Θανάσης: 59-68 με τρίποντο! Ο Κουζμίνσκας απάντησε με πολύ δύσκολο σουτ (61-68, 3:20), αλλά η καταιγίδα είχε περάσει: 61-70 με λέι-απ του Καλάθη! Τη χαριστική βολή έδωσε ο Σλούκας με το πέμπτο του τρίποντο στο ματς και η θέση στους «8» δεν χανόταν: 61-73, 2:26 για το φινάλε!

Από εκεί και πέρα έμενε το θέαμα: alley-oop Σλούκα – Μπουρούση, κάρφωμα Θανάση στον αιφνιδιασμό (62-77)!

Συνολικά, η Ελλάδα ανακάλυψε πάνω στην ώρα την αμυντική συνταγή που μας έστειλε στους «8» και με το δίδυμο Σλούκα – Καλάθη να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε, δείχνει να έχει βρει χημεία, σχήματα και αυτοπεποίθηση για να φτάσει μακριά. Επόμενος αντίπαλος ο νικητής του ζευγαριού Κροατία – Ρωσία.

Λιθουανία (Αντομάιτις): Καλνιέτις 11 (7ας), Γιουσκεβίτσιους, Ματσιούλις 5 (7ρ), Γκετσεβίτσιους, Βαλαντσιούνας 13 (15ρ), Κουζμίνσκας 20 (2), Μοτιεγιούνας 1, Μιλάκνις, Γκριγκόνις 7(1), Γκουντάιτις, Ουλάνοβας 7(1).

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 14 (6ας.), Μπουρούσης 11(8ρ, 6κλεψ), Σλούκας 21 (5/7τριπ), Παππάς 3, Παπαγιάννης 4, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 11, Μάντζαρης, Παπαπέτρου, Μπόγρης Αντετοκούνμπο 5.