30άρα για πλάκα ο Θρύλος!

Το πρώτο βήμα έγινε. Ο Ολυμπιακός, σε ρυθμούς… προπόνησης, επικράτησε του Άρη με 84-54  και έκανε το 1-0 στην μεταξύ τους ημιτελική σειρά.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και με τους Πρίντεζη, Μάντζαρη προηγήθηκε με 5-0. Το καλό ξεκίνημα, όμως, έφερε χαλάρωση, με τον Άρη να «τρέχει» ένα επιμέρους σκορ 2-11 προηγήθηκε με 7-11, με την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου. Αμέσως κτύπησαν… καμπανάκια στην «ερυθρόλευκη» πλευρά, με τον Ολυμπιακό να περνά μπροστά 17-13 με καλάθι – φάουλ του Γιανγκ και να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 21-17

Με συνεχόμενους πόντου του Κώστα Παπανικολάου, για το 27-19, ξεκίνησε το β’ δεκάλεπτο, με τον «Παπ» να μετατρέπει την β’ περίοδο σε… προσωπικό του σόου και με (ακόμα ένα) γκολ – φάουλ, έστειλε για πρώτη φορά την διαφορά στους 10 πόντους (37-27), με το ημίχρονο να βρίσκει τον Ολυμπιακό μπροστά με  44-31, χάρη σε τρίποντο του Γκριν.

Με ένα ερυθρόλευκο σερί 9-0 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο, με τους Γιανγκ (φόλοου – κάρφωμα), Σπανούλη (αιφνιδιασμός), να φέρνουν την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (58-35 στο 27’),διαφορά η οποία διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα, μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (64-38).

Πλέον το παιχνίδι είχε χάσει το όποιο αγωνιστικό του ενδιαφέρον. Όχι για όλους, όμως, με τον Γκριν να ξεκινά ζεστός, με πέντε συνεχόμενους πόντους, τον Τολιόπουλο με τρίποντο, 5.44 πριν το τέλος, να στέλνει την διαφορά στους 30 πόντους (74-44) και το τελικό 84-54 να δείχνει την σημερινή διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Σπουδαίο παιχνίδι πραγματοποίησε ο Κώστας Παπανικολάου, που σταμάτησε στους 17 πόντους. Από 11 είχαν Γκριν και Γιανγκ, ενώ στους 10 σταμάτησε ο Βασίλης Σπανούλης. Από πλευρά Άρη, 14 πόντους είχε ο Καββαδάς και από 10 οι ΓΙάνκοβιτς και Κάμινγκς.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 23-14, 20-7, 20-16