“13Χ13” Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 1-0

Μπορεί να δυσκολεύτηκε και να βρήκε μπροστά του τον Στεφανάκο που ήταν σε καλή ημέρα και δεν επέτρεψε να πάρει το σκορ διαστάσεις θριάμβου, ωστόσο ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 1-0 επί του Παναιτωλικού και έγραψε ιστορία!

11225255_1193243880690626_8360247870208801552_n

Οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους και έφτασαν τις 14 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα! Και μόνο που ο Θρύλος έχει ξεπεράσει το σερί της θρυλικής ομάδας του Μάρτον Μπούκοβι, λέει πολλά.

Η… αρμάδα του Μάρκο Σίλβα γράφει ιστορία και έχει δημιουργήσει το δικό της νικηφόρο σερί. Στόχος για την κορυφαία ομάδα στην Ελλάδα, είναι πλέον να πάρει το πρωτάθλημα αήττητη!

Ο Μάρκο Σίλβα διάλεξε ένα σχήμα χωρίς Σιόβα, Σεμπά και Πάρντο αλλά και δίχως Κασάμι. Επίσης έβαλε στην ενδεκάδα και Φορτούνη και Τσόρι. Όλα αυτά στο περιθώριο των ενεργειών του στο να ανοίξει το ροτέισον και να δοκιμάσει και άλλα πράγματα.
Ο σχηματισμός του Ολυμπιακού: Ρομπέρτο κίπερ, δεξί μπακ Ομάρ, αριστερό Μαζουάκου, κέντρο άμυνας με Μποτία και Ντα Κόστα, άξονας με Μιλιβόγιεβιτς, Καμπιάσο και δεκάρι τον Τσόρι, άκρα με Φορτούνη και Ντουρμάζ και φορ ο Ιντέγιε.
 Ο πρώην τεχνικός του Ολυμπιακού, Γιάννης Μαντζουράκης, παρέταξε τον Παναιτωλικό με τον εξής σχηματισμό (3-4-2-1): Κυριακίδης κίπερ και Κούσας, Μάκος και Χαντάκιας τα τρία στόπερ. Άξονας με Κέβιν, Μύγα, Πάουλο, Ρουσκουγιέδα, τα δύο εξτρέμ οι Ουάρντα και Βιγιαφάνιες και φορ ο Βασιλείου. Ένα σχήμα βέβαια που είχε και πολλές αμυντικές βοήθειες καθώς όποτε χρειαζόταν γύριζε και ένας παίκτης από τον άξονα για να βοηθήσει στο κέντρο της οπισθοφυλακής.
Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 17ο λεπτό για να καταγραφεί η πρώτη σημαντική ευκαιρία στο παιχνίδι. Μετά από κόρνερ του Ντουρμάζ ο Μιλιβόγιεβιτς πήρε την κεφαλιά με τον Κυριακίδη να αποκρούει εξαιρετικά. Ένα λεπτό μετά ένα καλό σουτ του Ρουσκουγιέδα πέρασε λίγο άουτ. Μία φάση που βγήκε από σέντρα του Μύγα.
Στο 21′ από σέντρα του Μαζουάκου η κεφαλιά του Ιντέγιε πέρασε ψηλά άουτ. Στο 23′ ο Μιλιβόγιεβιτς μετά από μία φάση διαρκείας είχε ένα σουτ ελάχιστα άουτ. Στο 29′ ένα σουτ από τον Κέβιν κατέληξε στα χέρια του Ρομπέρτο με 2η προσπάθεια.
Στο 35′ ο Χαντάκιας είχε μία κεφαλιά την οποία μπλόκαρε ο Ρομπέρτο. Στο 40′ ο Ιντέγιε είχε ένα καλό σουτ λίγο άουτ μετά από μπαλιά του Τσόρι. Γενικά ο Παναιτωλικός ήταν ιδιαίτερα καλά στημένος ενώ ο Ολυμπιακός αν και έβγαζε φάσεις δεν είχε τον τρόπο να τις τελειώσει όπως έπρεπε για να ανοίξει το σκορ.
Στις καθυστερήσεις του α’ μέρους ο πορτιέρο του Παναιτωλικού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Ιντέγιε ήταν στην διεκδίκηση της μπάλας με τον Χαντάκια με τον Κυριακίδη να βγαίνει εκτός περιοχής για να διώξει την μπάλα, όμως αφού την ακουμπάει με το σώμα, όταν έρχεται σε επαφή με τον Ιντέγιε την ακουμπάει με το χέρι, με αποτέλεσμα να δεχθεί την κόκκινη και ενώ την στιγμή που βγήκε ανέτρεψε έξω από την περιοχή και τον Ιντέγιε. Βέβαια πριν ο επιθετικός του Ολυμπιακού φαίνεται να σπρώχνει τον Χαντάκια, αλλά ο Παπαδόπουλος άφησε το παιχνίδι.
Ακολούθησε ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων και στη συνέχεια ο Κυριακίδης άκουσε τα εξ αμάξης από την εξέδρα. Στο φάουλ που έγινε ο Τσόρι σούταρε για να βρει κόντρα η μπαλα και να πάει κόρνερ.
Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ μέρους ο Φορτούνης πάσαρε για τον Τσόρι που έκανε ένα πολύ καλό και ευθύβολο σουτ το οποίο πέρασε κάτω από τα πόδια του Ιντέγιε και ενός αντιπάλου του για να καταλήξει στα δίχτυα του Στεφανάκου. Έτσι ήρθε το 1-0.
Στο 55′ ο Τσόρι εκτέλεσε άστοχα το πέναλτι που κέρδισε ένα λεπτό νωρίτερα ο Καμπιάσο από τον Μάκο. Στην συνέχεια ο Καμπιάσο δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός έδειχνε μπλοκαρισμένος επιθετικά αν και ο Παναιτωλικός έπαιζε με 10 παίκτες και ενώ και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά.
Ο Σίλβα έβαλε στον αγώνα τους Πάρντο και Σεμπά για να γυρίσει τον Φορτούνη στο κέντρο. Εκτός ματς βγήκαν οι Τσόρι και Ντουρμάζ.
Στο 76ο λεπτό ο Ιντέγιε βρήκε χώρο και πάσαρε στον Φορτούνη που σούταρε στο δοκάρι. Μία φάση η οποία ξεκίνησε από τον Σεμπά. Στα λεπτά που απέμειναν δεν άλλαξε κάτι δραστικά ως προς την εικόνα της αναμέτρησης για να μείνει το 1-0. Στο 84′ ο Ρουσκουγιέδα επιχείρησε να απειλήσει από εκτέλεση φάουλ ενώ στο 86′ ο Ομάρ είχε ένα πλασέ που μπλόκαρε ο Στεφανάκος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Ντα Κόστα, Μποτία, Ελαμπντελαουΐ, Καμπιάσο, Μιλιβόγεβιτς, Ντομίνγκεζ (75’ Σεμπά), Φορτούνης, Ντουρμάζ (74’ Πάρντο), Ιντέγε.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Μαρτίνεζ, Γκόμες, Ρουσκουγέδα (88’ Καμαρά), Χαντακιάς (45+3’ Στεφανάκος), Γουαρντά, Βιγιαφάνεζ, Βασιλείου (70’ Κουτρομάνος), Μάκος.