Τον διέλυσε… και κοιτάει την Μπενφίκα!

Όταν τα πράγματα άρχισαν να ζορίζουν, ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και άφησε πίσω του σκόνη. Ο Πλατανιάς προηγήθηκε νωρίς, αλλά οι ερυθρόλευκοι με 4 γκολ σε 20 λεπτά έφτασαν στο τελικό 4-1.

1185701_722710264410659_885226751_n

Ο Πλατανιάς με το γκολ του Τόρες από το 2ο λεπτό έδειχνε έτοιμος να κάνει τη ζημιά στους ερυθρόλευκους, που δεν μπορούσαν να «σπάσουν» την άμυνα των κρητικών.

Η είσοδος των Κάμπελ και Ντομίγκεζ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και η πίεση που άρχισαν να νιώθουν οι παίκτες του Ολυμπιακού, βλέποντας το χρόνο να λιγοστεύει, έφεραν την αντίδραση και τα πάνω κάτω στο ματς.

Το αυτογκόλ του Φερνάντες έφερε το ματς στα ίσια στο 66’ και δύο λεπτά μετά ο Μήτρογλου ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ταφόπλακα στις ελπίδες του Πλατανιά για κάτι θετικό έβαλε ο Σαβίολα που έκανε το 3-1 στο 73’.

Το τελικό 4-1 έγραψε ο Βάις στο 87’.

Ο Ολυμπιακός με αυτό τον τρόπο διατήρησε τη διαφορά των τριών βαθμών από τον ΠΑΟΚ και στρέφεται πλέον στο παιχνίδι με τη Μπενφίκα.

Διαιτητής: Αμπάρκιολης (Καβάλας)

Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Χασάν Κουλα (Ξάνθης)

Πλατανιάς (Ουζουνίδης): Γεωργαλλίδης, Ραφαέλ, Φαϊσκα, Φερνάντες, Ζουμπουλάκης, Αγκιλέρα, Τετέ (77′ Μπεριάν), Στόλερ, Μπέλιτς (88′ Πόποβιτς), Μοράλ (64′ Γουνδουλάκης), Τόρες.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Αβ. Παπαδόπουλος (64′ Μανιάτης), Μανωλάς, Παπάζογλου, Εντινγκά (46′ Κάμπελ), Σάμαρης, Βάις, Φουστέρ (46′ Ντομίνγκες), Σαβιόλα, Μήτρογλου.

Γκολ: Τόρες (2′, Πλατανιάς)-Φερνάντες (66′ αυτογκόλ), Μήτρογλου (68′, Ολυμπιακός), Σαβιόλα (73′, Ολυμπιακός), Βάις (87′, Ολυμπιακός)

Κίτρινες κάρτες: Τόρες (24′, Πλατανιάς), Ζουμπουλάκης (38′, Πλατανιάς), Τετέ (44′, Πλατανιάς), Μοράλ (52′, Πλατανιάς)

Πηγή:sport-fm.gr