Συνεχίζει αήττητος!

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÓÉÅÍÁ-ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / SIENA-OLYMPIAKOS

Ο Ολυμπιακός νίκησε 70-62 τη Σιένα εκτός έδρας, έκανε το 4-0 στην Ευρωλίγκα και συνεχίζει αήττητος σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο ματς και μετά από τρία λεπτά αγώνα οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά (0-11).  Η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς στην πρώτη περίοδο για τους «ερυθρόλευκους» ήταν το +12 (4-16) με τους Μπέγκιτς και Ντάνστον να κυριαρχούν στις δύο ρακέτες.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε  11-20 υπέρ της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα που και σε όλη τη δεύτερη περίοδο συντήρησε τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους. Πρίντεζης και Λοτζέσκι πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τουςψηλούς της ομάδας με το ημίχρονο να λήγει 23-36.

Με συνεχόμενα τρίποντα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» έστειλαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (26-43). Οι Ιταλοί με επιμέρους σκορ 9-3 μείωσαν σε 35-46 στο 26’. Σπανούλης και Περπέρογλου έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά με 35-50 στο 28’. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα, οι Ιταλοί δυσκολεύονταν πάρα πολύ να φτάσουν στο καλάθι με την τρίτη περίοδο να τελειώνει 42-54.

Το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου δεν ήταν καλό για τον Ολυμπιακό. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Σιένα και μείωσε σε 49-56 στο 32’. Σε εκείνο το σημείο οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης αντέδρασαν και με σερί 8-0 έκαναν το 49-64 με τρομερό κάρφωμα του Μπρεντ Πέτγουεϊ και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη με τους γηπεδούχους απλώς να «ψαλιδίζουν» την τελική διαφορά.
Tα δεκάλεπτα:  11-20, 23-36, 42-54, 62-70
Σιένα (Κρέσπι):  Βιτζιάνο 5 (1), Χάντερ 6, Κούρνοοχ 3, Ροτσέστι 13 (1), Κάρτερ 4, Ρες 5 (1), Όρτνερ 2, Χάκετ 6, Ίνγκλις 13 (2), Γκριν 5 (1).
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας):  Πέτγουεϊ 4 (6ριμπ), Λο 6 (1), Ντάνστον 9 (7ριμπ, 3κλεψ), Σπανούλης 9 (1τριπ, 5ασ), Περπέρογλου 8, Σλούκας 4, Σίμονς, Μπέγκιτς 9 (4ριμπ, 4κοψ), Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 6 (2), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 9 (2).

Πηγή:olympiacosbc.gr