Καβάλα – Ολυμπιακός 76-94

150401_10151527368925185_329105921_n

Ο Ολυμπιακός νίκησε 94-76 την Καβάλα εκτός έδρας και έφτασε τις 18 νίκες στην Α1. Κορυφαίοι Πρίντεζης και Παπανικολάου.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν αγριεμένοι στο παιχνίδι, κυρίως επιθετικά. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδος με τους Σπανούλη, Παπανικολάου και Κατσίβελη να δίνουν τον ρυθμό προηγήθηκαν 33-25 στην πρώτη περίοδο. Τα προβλήματα, όμως, στην άμυνα συνεχίστηκαν και έτσι η Καβάλα κατάφερε να μειώσει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 52-48.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο Ολυμπιακός βελτίωσε αισθητά την άμυνα του και ειδικότερα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Πρίντεζης και Παπανικολάου ήταν ασταμάτητοι και έτσι οι Πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδος έφτασαν στη νίκη με 94-76.

Δεκάλεπτα: 25-33, 48-52, 65-74, 76-94
Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος, Άρμπετ 13 (3), Μανωλόπουλος 11 (2), Στεφανίδης 8, Πιεβάλιτσα, Βελισσαρίου 2, Μίτροβιτς 14 (2), Ταϊρού 12 (1), Ατσαρά 16.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 2, Άντιτς 8 (1), Σπανούλης 11 (2), Περπέρογλου 4, Σλούκας 2, Παουελ 6, Γκετσεβίτσιους 12 (4),Πρίντεζης 21 (3), Παπανικολάου 17 (3), Κατσίβελης 9 (2).

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ: Καταρχήν, είμαι υπέρ του να γίνονται ματς αυτή την ώρα. είναι καλή ευκαιρια για τις οικογένειες να έρχονται στο γήπεδο. Νομίζω πρέπει να γίνονται περισσότερα παιχνίδια αυτή την ώρα. Φυσικά και μας ενδιέφερε η νίκη στη σειρά των παιχνδιών που έχουμε. Πήρα τη νίκη δύσκολα καθώς η Καβάλα έπαιξε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο και ως ένα σημείο στο δευτερο. Είχαμε υπομονή στο παιχνίδι μας, κάναμε ένα ροτεϊσιον με τους παίκτες που είχαμε στη διάθεση μας. Εναντίον ζώνης λειτουργήσαμε σωστά, είχαμε υπομονή για να βρούμε τον ελεύθερο παίκτη ενώ και στις παγίδες στο low post, είχαμε την πάσα στην αδύνατη πλευρά και βγάλαμε ελεύθερους τους σουτέρ μας. Έτσι πετυχαμε 94 πόντους εκτός έδρας που είναι αρκετοί. Θα κρατήσουμε τη διάθεση που είχαμε να παίξουμε ομαδικά και τη διάθεση να πάμε στα ριμπάουντ. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας, αλλά και στην Κάβαλα που έπαιξε ελεύθερα, αλλά και πειθαρχημένα ταυτόχρονα και ήταν πολύ ανταγωνιστική.

ΤΖΟΣ ΠΑΟΥΕΛ: Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίξαμε καλά στην άμυνα. Παίξαμε χαλαρά και χωρίς ενέργεια. Αυτό στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε, παίξαμε σωστά στην άμυνα και έτσι φτάσαμε στη νίκη. Ίσως να υπάρχει και κούραση, αλλά ως επαγγελματίες δεν πρέπει να ψάχνουμε για δικαιολογίες. Πρέπει να δίνουμε το 100% σε κάθε παιχνίδι.

ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΣ: «Ψάχνουμε τρόπο να σταματήσουμε τον Ρονάλντο»Με αντίπαλο τον Πρωταθλητή Ευρώπης Ολυμπιακό, δεν έχεις πολλά να περιμένεις. Είχαμε πολλές απουσίες και είπαμε όποιοι παίξουμε να το διασκεδάσουμε και να κερδίσουμε πράγματα. Θέλουμε να συνεχίσουμε και να βελτιωθούμε για τα επόμενα ματς ώστε να πετύχουμε τον στόχο να σώσουμε την κατηγορία. Μετά την λογική κούραση που ήρθε για εμάς, δώσαμε εύκολα καλάθια στον Ολυμπιακό και όλα τελείωσαν. Ελπίζουμε ο κόσμος που ήρθε να το χάρηκε και να μας βοηθήσει στη συνέχεια. Είχα καιρό να παίξω τόσο πολύ και αυτό που θέλω είναι να έχω υγεία. Με βοηθάει πολύ ο κόουτς και σημασία έχει να κερδίζει η ομάδα».

ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΟΡΩΝΙΟΣ: Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό.Θα συμφωνήσω με τον κόουτς πως θα πρέπει να γίνονται και άλλα παιχνίδια αυτή την ώρα ώστε να μπορούν να έρθουν οικογένειες στο γήπεδο. Είχαμε πολλά προβλήματα και ειδικά αυτό της τελευταίας στιγμής με τον Κόλεμαν μας στοίχισε. Εγώ αυτό που ζήτησα από τους παίκτες μας ήταν να κερδίσουν όσα περισσότερα μπορούσαν από αυτό το παιχνίδι. Αυτό που θέλαμε να κερδισουμε ήταν να διορθώσουμε κάποια λάθη που κάναμε στην άμυνα μας. Ήταν ευκαιρία και καλή προπόνηση για εμάς αυτό το δυνατό παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε καλά, μας μπήκαν τα σουτ, αλλά ήταν λογικό στο δεύτερο ημίχρονο να μείνουμε από δυνάμεις αφού δεν είχαμε παίκτες. Θέλουμε να συνεχίσουμε και να δίνουμε τον καλύτερο μας εαυτό ώστε να γινόμαστε καλύτεροι.

Διαβάστε  Περισσότερα στο : olympiacosbc.gr