Νέα νίκη

BASKET LEAGUE / ÇËÕÓÉÁÊÏÓ -ÏÓÖÐ / ILISIAKOS - OLYMPIAKOS

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 78-57 του Ηλυσιακού εκτός έδρας για τη δεύτερη αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος και συνεχίζει αήττητος εντός και εκτός συνόρων.

Οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης άρχισαν εντυπωσιακά το ματς και κατάφεραν να προηγηθούν με 16-7 στο 7′. Ο Σπανούλης με εκπληκτική άμυνα και πολλές ασίστ και ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με τον Ματ Λοτζέσκι να δίνουν λύσεις στην επίθεση η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε 12-23 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Και στην δεύτερη περίοδο, αν και ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε πολλές δοκιμές σε πρόσωπα και σχήματα, ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους με το ημίχρονο να τελειώνει 25-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν συγκέντρωση στην άμυνα με αποτέλεσμα ο Ηλυσιακός να μειώσει τη διαφορά ακόμη και στους πέντε πόντους με την τρίτη περίοδο να τελειώνει 44-51.

Και στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ματ Λοτζέσκι ήταν αυτός που οδήγησε στην ομάδα του στην επίθεση. Οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης δεν έκαναν ούτε ένα λάθος στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου, έπαιξαν με συγκέντρωση στην επίθεση και η διαφορά πήγε στους 15 πόντους 50-65, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.  Στα τελευταία τέσσερα λεπτά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα εκτός από ουσία προσέφεραν και θέαμα και έφτασαν στη νίκη με 57-78.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 25-36,  44-51, 57-78
Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 6, Φακόπουλος, Αντωνάκης 3 (1),  Σμιθ 6 (1), Χατζής 16 (2), Δορκοφίκης 9 (1), Στέφενς 5, Βαβάτσικος, Ιωάννου, Τζουγκαράκης, Μποντζ 4, Άντερσον 8 (2).
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (1), Λο 7 (1), Ντάνστον 5, Σπανούλης 3 (1τριπ, 10ασ), Παπαπέτρου, Σλούκας 5 (1), Σίμονς 9 (8ριμπ), Λοτζέσκι 21 (3τριπ, 8ριμπ), Πρίντεζης 11 (1τριπ), Αγραβάνης 3 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης 2.

*Εκτός αποστολής έμειναν οι: Δημήτρης Μαυροειδής, Στράτος Περπέρογλου, Μίρζα Μπέγκιτς και ο Ανδρέας Χριστοδούλου

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ: «Είχαμε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι πριν από 48 ώρες με τη Μάλαγα και υπήρχε κούραση. Ο Ηλυσιακός έπαιξε καλά, είχε και τον Χατζή σε σχέση με το ματς του Κυπέλλου και έτσι δεν παίξαμε όσο καλά θα θέλαμε. Πλέον κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι το οποίο είναι εξαιρετικά δύσκολο κόντρα στη Γαλατάσαραϊ. Θα συγκεντρωθούμε σε αυτό και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο δυνατό».

Πηγή:olympiacosbc.gr