Η Ρεάλ στον δρόμο του Ολυμπιακού

Τη Ρεάλ Μαδρίτης θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στον τελικό της Ευρωλίγκας. Οι Μαδριλένοι επικράτησαν 74-67 της Μπαρτσελόνα, στον 2ο ημιτελικό του Final 4 του Λονδίνου.

1368220013_235729

Βασιλική… υπόθεση! Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 74-67 την Μπαρτσελόνα στο δεύτερο ημιτελικό της Ευρωλίγκας και θα είναι η αντίπαλος του… βασιλιά Ολυμπιακού στον τελικό της Κυριακής (12/5, 22:00), με το ζευγάρι αυτό να είναι ο αντίστοιχος του 1995 στη Σαραγόσα, που ήταν και η τελευταία φορά που η «βασίλισσα» διεκδίκησε το βαρύτιμο τρόπαιο.

Κορυφαίος για τη «βασίλισσα» ήταν ο Φελίπε Ρέγιες, ο οποίος έκανε και τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, με 17 πόντους, με τον Χουέρτας να προσπαθεί από τους πρωταθλητές Ισπανίας, τελειώνοντας το ματς με 19.

Το ματς

Ποιοι τραυματισμοί και προβλήματα; Η Μπαρτσελόνα έδειχνε να «μασάει» σίδερα από το πρώτο κιόλας δευτερόλεπτο, με τους Τόμιτς και Χουέρτας να της δίνουν στα πρώτα πέντε λεπτά προβάδισμα επτά πόντων (13-6). Στη συνέχεια, οι Καταλανοί έριξαν το ρυθμό τους, ωστόσο η αστοχία της «βασίλισσας», η οποία τα περίμενε όλα από τον Μίροτιτς, τους έδωσε την ευκαιρία να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-11). Στη δεύτερη περίοδο, ο Πασκουάλ άφησε τον Ναβάρο στον πάγκο, λόγω της διαφοράς, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Λάσο να το εκμεταλλευτούν αυτό και να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 8-2, μειώνοντας στον πόντο (20-19).

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Μαδριλένοι δεν άφησαν να ανοίξει ξανά η διαφορά, με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο, ενώ με το τρίποντο του Ροντρίγκεθ κατάφεραν να περάσουν μπροστά για πρώτη φορά στο ματς (26-27). Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε η αναμέτρηση έως τη λήξη του ημιχρόνου, με τη Ρεάλ να την ελέγχει απόλυτα και να στέλνει την υπέρ της διαφορά ακόμα και στο +6 (31-37), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενη 39-33.

Η… χαρά της Ρεάλ με το προβάδισμα, κράτησε για πέντε λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς η Μπαρτσελόνα έκανε την αντεπίθεσή της με τον Τόμιτς, μειώνοντας στον πόντο (40-41). Παρ’ όλα αυτά, η «βασίλισσα» διατηρούνταν «μετά κόπων και βασάνων» μπροστά (46-48), με την Μπαρτσελόνα να κάνει ένα σερί 5-0 στα τελευταία τρία λεπτά και να διαμορφώνει το 51-48 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ανέλαβαν δράση οι Χουέρτας και Γιασικεβίτσιους, οι οποίοι έκαναν το 56-46, με το καταλανικό σερί να πηγαίνει στο 10-0.

Όμως, κάπου εκεί μίλησε ο Ρέγιες, ο οποίος με ένα δικό του σερί 5-0, μείωσε σε 61-57, ενώ στη συνέχεια το ματς έγινε ξανά ντέρμπι, καθώς το σκορ έγινε 63-63. Η Μπαρτσελόνα έδειχνε να τα έχει… χαμένα από τη φόρα των παικτών του Λάσο, οι οποίοι έκαναν «θραύση» και στα επιθετικά ριμπάουντ, με τη διαφορά για τους Μαδριλένους να πηγαίνει ακόμα και στο +6 (63-69), αφού έτρεχαν ένα επιμέρους σκορ 17-2 (από το 61-52!). Πλέον, οι Κυπελλούχος Ισπανίας δεν είχε ούτε χρόνο, αλλά ούτε και… πνευμόνια για να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, με τη Ρεάλ να προκρίνεται στον τελικό με το τελικό 74-67.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 33-39, 51-48, 67-74.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας 19(3), Αμπρίνες, Ναβάρο 9(2), Γιασικεβίτσιους 6, Τοντόροβιτς 2, Ουάλας 2, Ίνγκλις 5(1), Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 6, Τζαγουάι, Τόμιτς 18.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 8, Σουάρεθ 6(2), Ρέγιες 17, Μίροτιτς 6(1), Ροντρίγκεθ 12(1), Μπέγκιτς 4, Κάρολ 2, Γιουλ 13(3), Σλότερ 6.

Πηγή: Sday.gr