Εφές – Ολυμπιακός 83-72

Ένα δεκάλεπτο δεν αρκούσε στον Ολυμπιακό, ο οποίος ηττήθηκε από την Εφές (83-72) στο “Αμπντί Ιπεκτσί”, με τους Τούρκους να μειώνουν τη σειρά σε 2-1.

544359_10151308298741901_1940296354_n

Η Αναντόλου Εφές πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στον Ολυμπιακό και κατάφερε να φτάσει στη νίκη στο κατάμεστο “Αμπντί Ιπεκτσί” με 83-72, μειώνοντας τη σειρά σε 2-1.

Οι Τούρκοι, μάλιστα αποσπάστηκαν στο 39ο λεπτό με 19 πόντους (65-46), ύστερα από σουτ τριών πόντων του Σάσα Βούγιασιτς, ενώ έλεγχαν το παιχνίδι σε ολόκληρο το ματς, με τον Ολυμπιακό να περνά μπροστά στο σκορ μόνο μία φορά στο 15ο λεπτό, έπειτα από καλάθι του Στράτου Περπέρογλου (28-27).

Ο Φάρμαρ μαζί με τους Ερντέν και Σαβάνοβιτς ήταν οι… κρίκοι της νίκης για την Εφές που μείωσε τη σειρά, όπως είπαμε σε 2-1 και διατηρήθηκε ζωντανή στο “κυνήγι” της πρόκρισης στο φάιναλ-φορ. Από τους Πειραιώτες ο Έισι Λο κυρίως έκανε καλό παιχνίδι, χωρίς να καταφέρει να οδηγήσει τους “ερυθρόλευκους” στη νίκη.

Οι δύο ομάδες, λοιπόν ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Παρασκευή (19/04) στο ίδιο γήπεδο στις 20:00 το βράδυ για το τέταρτο παιχνίδι της σειράς.

Ο αγώνας:

Ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς έκανε το 2-0 για την Εφές στο πρώτο λεπτό του ματς, με τον Σέρβο να πετυχαίνει το 4-0 για τους γηπεδούχους. Ο Τζος Πάουελ με 2/2 βολές μείωσε σε 4-2, ενώ ο Φάρμαρ έκανε το 6-2 για τους Τούρκους. Ο Πρίντεζης μείωσε σε 6-5 και ο Ερντέν σημείωσε το 8-5 στο 3′ και ο Σπανούλης πέτυχε το 8-7. Ο Σιπ ανέβασε την διαφορά στους τρεις πόντους για την Εφές (10-7), με τον Πρίντεζη να μειώνει σε 10-9.

Ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς σημείωσε το 12-9, με τον τεχνικό του Ολυμπιακού να παίρνει τάιμ άουτ στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Πάουελ μείωσε σε 12-11, αλλά ο Τζόρνταν Φάρμαρ με τρίποντο έκανε το 15-11. Η διαφορά ανέβηκε στους έξι πόντους, έπειτα από καλάθι του Αμερικανού, με τον Πρίντεζη να ρίχνει την διαφορά στους τέσσερις πόντους (17-13). Ο Έισι Λο, ύστερα από κλέψιμο του Σλούκα έκανε το 17-15 και ο Γκιόργκι Σερμαντίνι, ο οποίος πέρασε στο παρκέ ισοφάρισε σε 17-17 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 19-17, έπειτα από κάρφωμα του Γκονλούμ.

Ο Μπάρατς στο 11ο λεπτό έκανε το 21-17 και ο Λο με τρίποντο μείωσε σε 21-20. Ο Βούγιασιτς, όμως με σουτ τριών πόντων σημείωσε το 24-20, με τον Περπέρογλου να ρίχνει την διαφορά στους 2 πόντους (24-22). Παρόλα αυτά, ο Φάρμαρ με ακόμα ένα τρίποντο πέτυχε το 27-22. Ο Λο με καλάθι έκανε το 27-24 για να πετύχει ο Άντιτς το 27-26 στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Στράτος Περπέρογλου στο 15ο λεπτό έκανε το 28-27 για τον Ολυμπιακό, βάζοντας τον μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς. Οι Τούρκοι έκαναν το 29-28 και ο Λούκας σημείωσε το 31-28 στο 16′. Ο Σαβάνοβιτς ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (33-28), με τον Κάιλ Χάινς να κάνει βήματα στην επόμενη φάση. Ο Σαβάνοβιτς και πάλι έκανε το 35-28 και ο Γιώργος Μπαρτζώκας 2:19” πριν το ημίχρονο κάλεσε τάιμ άουτ.

Ο Πρίντεζης με 1/2 βολές έκανε το 35-29 για να πετύχει ο Βούγιασιτς το 37-29, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Ερντέν έπειτα από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους για την Αναντόλου Εφές (40-29). Ο Λούκας σημείωσε το 42-29 και ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 42-31. Ο Λούκας και πάλι πέτυχε το 44-31, με τον Πρίντεζη ύστερα από σουτ τριών πόντων να ρίχνει την διαφορά στους δέκα πόντους (44-34).

Διατήρησε το προβάδισμα της η Εφές

Ο Σιπ με τρίποντο έκανε το 47-34 και ο Κώστας Παπανικολάου με επίσης σουτ τριών πόντων σημείωσε το 47-37. Ο Σαβάνοβιτς πέτυχε το 49-37, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ στο 23ο λεπτό του ματς. Ο Πρίντεζης μείωσε σε 49-39 για να κάνει ο Σαβάνοβιτς με σουτ τριών πόντων το 52-39 στο 25′. Ο Ερντέν ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στους 15 πόντους (54-39) και ο Σιπ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 56-39. Ο Πέρο Άντιτς με 1/2 βολές πέτυχε το 56-40 και ο Κάιλ Χάινς έκανε το 56-2 στο 27ο λεπτό του αγώνα.

Ο Ερντέν πέτυχε το 58-42 και ο Χάινς με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 58-44, 2:13” πριν το τέλος της περιόδου. Ο Τούρκος σέντερ και πάλι με 2/2 βολές έκανε το 60-44 και ο Χάινς και πάλι μείωσε σε 60-46. Ο Μπάρατς σημείωσε το 62-46 για να κάνει ο Βούγιασιτς με τρίποντο το 65-46 στο 39′. Ο Κάιλ Χάινς με 1/2 βολές μείωσε σε 65-47 και ο Πέρο Άντιτς πέτυχε το 65-49.

Ο Σλούκας με 1/2 βολές μείωσε σε 65-50, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Ο Κώστας Σλούκας έκανε το 65-52 με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Τζόρνταν Φάρμαρ, ύστερα από 1/2 βολές να πετυχαίνει το 66-52 για να γίνει και το 67-52 μετά από τεχνική ποινή στον πάγκο του Ολυμπιακού. Ο Σλούκας έκανε το 67-56, μειώνοντας για τον Ολυμπιακό και ο Χάινς έριξε την διαφορά στο 35′ μετά από αρκετή ώρα κάτω από τους δέκα πόντους (67-58).

Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 69-58 και ο Χάινς με 1/2 βολές έκανε το 69-59 στο 36′. Ο Λούκας σημείωσε το 71-59 και ο Λο με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 71-62, με τον Αμερικανό να ρίχνει την διαφορά στους επτά πόντους (71-64). Ο Φάρμαρ πέτυχε το 73-64. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς, με τον Αμερικανό και πάλι να σημειώνει το 80-67 και τον Έισι Λο με τρίποντο να μειώνει σε 80-70.

Με αυτόν τον τρόπο, οι Τούρκοι έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με 83-72, μειώνοντας τη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας σε 2-1.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-29, 65-50, 83-72.

Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 17(3), Βούγιασιτς 8(2), Ερντέν 15, Τουντσερί, Σιπ 7(1), Γκονλούμ 4, Σαβάνοβιτς 15(1), Λούκας 13(1), Μπάρατς 4.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 10, Λο 19(3), Άντιτς 5, Σπανούλης 4, Περπέρογλου 9(1), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 5, Πάουελ 4, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 11(2), Παπανικολάου 3(1), Κατσίβελης.

Διαβάστε Περισσότερα : Sport24.gr