Ελλάδα-Ισπανία 79-75

ÅÕÑÙÌÐÁÓÊÅÔ 2013 / ÓËÏÂÅÍÉÁ / ÅËËÁÄÁ-ÉÓÐÁÍÉÁ / EUROBASKET 2013 / SLOVENIA / GREECE-SPAIN

Η Ελλάδα είναι ακόμα ζωντανή στη Σλοβενία! Επικράτησε με 79-75 της Ισπανίας και διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση στην 8άδα του Ευρωμπάσκετ. Αυτή είναι η πρώτη νίκη για την Ελλάδα στη β’ φάση που είχε μπει με 0-2 στον Στ’ όμιλο.

Οι διεθνείς πέτυχαν μεγάλη νίκη επί της Ισπανίας και πλέον σκέφτονται τα επόμενα παιχνίδια με Σλοβενία (14/9-10μ.μ., 16/9-3.30μ.μ.) και Κροατία. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ελλάδα νίκησε τη “φούρια ρόχα” μετά από 11 ολόκληρα χρόνια.

Στα 59” πριν το τέλος ο Μπράμος με τρίποντο έγραψε το 75-68 υποχρεώνοντας τον Χουάν Ορένγκα να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Στα 40” ο Σπανούλης έκανε το 77-70, ενώ ο Μουμπρού μείωσε με τρίποντο σε 77-73.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ο ηγέτης της Ελλάδας! Πέτυχε 20 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ σε 35 λεπτά αγώνα και κράτησε την ομάδα όρθια στα δύσκολα.

Ο αριθμός του αγώνα

Τα 6 λάθη της Ελλάδας ήταν αν μη τι άλλο κάτι το εκπληκτικό. Οι διεθνείς υπέπεσαν σε μόλις 6 λάθη, εκ των οποίων τα 3 έκανε ο Σπανούλης που είχε και περισσότερα λεπτά την μπάλα στα χέρια του. Στην αντίπερα όχθη, τα 17 λάθη των Ισπανών τα λένε όλα.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο τρίποντο του Μπράμου στα 59” πριν το τέλος του αγώνα. Οι Ισπανοί φυσικά ούτε και τότε τα παράτησαν, αλλά στο τέλος υπέστησαν επιτέλους την πρώτη τους μετά από 11 χρόνια, με τον Ρούμπιο να γράφει το τελικό σκορ.

Ο αγώνας

Με τους Ζήση, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Καββαδά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Αντρέα Τρινκέρι. Ο νεαρός σέντερ μπήκε με στόχο να κοντράρει τον Μαρκ Γκασόλ και τα κατάφερε παίρνοντας τα 2 πρώτα φάουλ του Ισπανού. Ο Σπανούλης πήρε το 3ο στο 8ο λεπτό κι έκτοτε ήταν θέμα της Εθνικής να φέρει το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα και να κερδίσει τις μάχες απέναντι στον λίγο Ρέι. Η άμυνα μας αντιμετώπιζε κάποια προβλήματα και ο Ρούντι το εκμεταλλεύτηκε. Το -10 αντικατόπτριζε την εικόνα του αγώνα με την Ελλάδα να έχει χάσει ήδη και 5 ελεύθερες βολές.

Η Ελλάδα βελτίωσε την άμυνα της στη συνέχεια, έπαιξε με ενέργεια και μείωσε σε 20-26 με τον Μπράμο με εύστοχο τρίποντο στο 12′, ωστόσο και πάλι οι βολές δεν έμπαιναν (10/16). Ευτυχώς όμως που μπήκαν τα τρίποντα των Ζήση, Καϊμακόγλου και ο Μπουρούσης ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών, μειώνοντας σε 29-30. Στα 2,57” πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Ζήσης στραβοπάτησε και αποχώρησε τραυματίας. Για καλή μας τύχη ο Σπανούλης είχε ζεσταθεί και με 8 σερί πόντους έγραψε το 37-34 στο 18′. Το 41-38 του ημιχρόνου ήταν υπέρ της Ελλάδας που σούταρε με 50% στα τρίποντα (7/14), είχε μόλις 3 λάθη (έναντι 10) και πάλευε για να επανακτήσει τον έλεγχο των ριμπάουντ (13-19).

Η Ελλάδα συνέχισε την καλή της αμυντική της λειτουργία, ωστόσο και οι Ισπανοί έπαιζαν εξαιρετική άμυνα. Το πρόβλημα των διεθνών ήταν στην επίθεση που έμειναν άποντοι για πέντε λεπτά στο γ’ δεκάλεπτο. Το 7-0 των Ισπανών διέκοψε ένα καλάθι του Πρίντεζη που ισοφάρισε σε 43-43. Κι ενώ η Ισπανία έκανε πολλά αβίαστα λάθη, η αδυναμία να πάρουμε το 4ο φάουλ του Γκασόλ του έδωσε την ευκαιρία να πετύχει 11 σερί πόντους γράφοντας το 50-57. Είναι χαρακτηριστικό του προβλήματος των ριμπάουντ ότι στην τελευταία επίθεση οι Ισπανοί πήραν τρία επιθετικά.

Με όπλο τη σκληρή της άμυνα, η Ελλάδα κατάφερε να μείνει μέσα στο παιχνίδι, όμως πάση θυσία ήθελε σκορ. Ο Σπανούλης με πέντε σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα (62-61) πριν ο Ροντρίγκεθ δώσει ανάσα στην Ισπανία. Οι μάχες ήταν σώμα με σώμα μέσα στη ρακέτα με τον Μπουρούση να δίνει σημαντικές ανάσες (68-64) και τον Μπράμο να κάνει το 70-66 στα 2.15” πριν το τέλος. Στα 59” με τρίποντο ο Μπράμος έδωσε τη χαριστική βολή στους Ισπανούς γράφοντας το 75-68. Στο τέλος οι Ισπανοί πάλεψαν να το γυρίσουν με τους Μούμπρου και Καλδερόν, αλλά ήταν πια αργά.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 41-38, 52-57, 79-75

Ελλάδα (Τρινκέρι, 12/33διπ., 9/20τρ., 28/38βολ., 28ριμπ., 13ασ., 6λ., 9κλ., 3κοψ.): Σλούκας 7, Μπουρούσης 10, Ζήσης 4(1), Σπανούλης 20(3), Περπέρογλου, Παπανικολάου 5(1), Καββαδάς 3, Μαυροκεφαλίδης 1, Καϊμακόγλου 11(2), Μπράμος 8(2), Πρίντεζης 10.

Ισπανία (Ορένγκα, 17/35διπ., 8/20τρ., 17/18βολ., 34ριμπ., 15ασ., 17λ., 4κλ., 4κοψ.): Αγκιλάρ 3(1), Ρούντι Φερνάντεθ 20(2), Σέρχιο Ροντρίγκεθ 3(1), Ρέι, Καλντερόν 5(1), Ρούμπιο 6, Κλαβέρ 9(1), Σαν Εμετέριο 4, Γιουλ 2, Γκασόλ 20(1), Μουμπρού 3(1).

Πηγή:sport24.gr